21319 Central Perk – recenzja

Ten artykuł przeczytasz w 16 minut

Był czwartek, 22. września 1994 roku. Tego dnia amerykańska stacja NBC wyemitowała pilotażowy odcinek nowej produkcji – serialu Friends. Nikt nie mógł wówczas przypuszczać, że klasyczny sitcom podbije cały świat i stanie się jednym z symboli popkultury. Po wielu latach, które minęły od tamtego dnia, kultowa kawiarnia doczekała się odwzorowania przy pomocy niemniej kultowych klocków. Panie i Panowie, przed Państwem recenzja zestawu 21319 Central Perk!

Drogi Czytelniku! Na samym dole tekstu zamieściłem link afiliacyjny do ofert na allegro.pl, gdzie możesz kupić ten zestaw w atrakcyjnej cenie. Jeżeli spodoba Ci się recenzja i zdecydujesz się na zakup, zachęcam dokonać tego używając mojego linka. Ciebie to nic nie kosztuje, a ja otrzymam drobną prowizję. Twój zakup pomoże mi w utrzymaniu i rozwoju bloga :). Dzięki!

Ten z okazji 25-lecia

Szansa na to, że nie słyszałeś nigdy o serialu Friends AKA Przyjaciele są nikłe. Nie są jednak zerowe, to też czuję się zobowiązany napisać o nim kilka zdań. Produkcja ta, opowiada o perypetiach szóstki – nomen omen – przyjaciół, mieszkających w dzielnicy Manhattan w Nowym Jorku. W ciągu 10 sezonów podzielonych na 236 dwudziestominutowych odcinków, widz jest świadkiem wkraczania bohaterów (swoją drogą wyśmienicie nakreślonych i zagranych) w dorosłe życie. Jak na gatunek przystało, akcja okraszona została potężną dawką humoru i nie mam tu na myśli infantylnych gagów. Wszechobecny, ale przemyślany sarkazm to narzędzie, które autorzy scenariusza opanowali do perfekcji.

Friends: The Reunion - zwiastun programu. Przyjaciele znowu razem i w otoczeniu gwiazd!
Źródło: materiały prasowe

Friends to dzieło ponadczasowe i piszę to bez wahania. Najlepszym tego dowodem są kolejne pokolenia fanów, którzy z niegasnącym zainteresowaniem śledzą losy przesympatycznych bohaterów. Przypadająca na 2019 rok dwudziesta piąta rocznica emisji pierwszego odcinka była wyśmienitą okazją, aby uhonorować ten znakomity serial zestawem z klocków LEGO ®.

Ten z serii Ideas

Zestaw 21319 Central Perk, to 27. projekt wydany w ramach programu Ideas. Autorem oryginalnego modelu jest Aymeric Fievet. Praca, na podstawie której przygotowano końcowy produkt, opublikowana została na platformie LEGO ® Ideas 17. października 2016 roku. Niemal 2 długie lata zajęło zebranie 10 tysięcy głosów od użytkowników, co stanowiło warunek wzięcia projektu pod lupę komisji LEGO ®. Ta z kolei wyraziła wielki entuzjazm, dając jednocześnie modelowi kawiarni Central Perk zielone światło. Wraz z początkiem września 2019 roku zestaw 21319 Central Perk, wydany na licencji studia Warner Bros, pojawił się w oficjalnej sprzedaży.

Oryginalny projekt Central Perk
Wizualizacja wg oryginalnego projektu autora.
Źródło: https://ideas.lego.com

Kronikarski obowiązek obliguje mnie do tego, aby recenzję zestawu 21319 Central Perk zacząć – jak zwykle – od przedstawienia kilku podstawowych informacji na jego temat. Model składa się z 1070 elementów, w tym 7 minifigurek, a także 40 części zapasowych. Rekomendacja wiekowa producenta to 16+. Katalogowa cena zestawu dla Polskich klientów ustalono na poziomie 319,99 zł. W momencie, gdy piszę ten artykuł, można go jednak kupić już za około 243 zł.

Ten z pudełkiem z logo

Wyrobiłem sobie już taki zwyczaj, że w każdej recenzji, nim przejdę do opisu samych klocków, staram się przyjrzeć opakowaniu. W końcu to z nim mamy do czynienia najpierw! W przypadku zestawu 21319 Central Perk zastosowano pudełko fasonowe (podobnie jak w zestawie 21321 Międzynarodowa Stacja Kosmiczna). Jego wymiary to 38 cm x 26 cm x 9 cm. Szata graficzna nawiązuje do charakterystycznych dla serialu gagów, kwestii i motywów. Tak jak to zwykle bywa w przypadku zestawów dystrybuowanych w modelu D2C (Direct to Customer), na pudełku nie widnieje informacja o liczbie elementów.

Pudełko zestawu 21319 Central Perk

Ten ze spoilerem w instrukcji

Instrukcja budowania kawiarni zawarta jest w książeczce o wymiarach 271 mm x 192 mm x 5 mm. Utrzymano w niej podobną szatę graficzną, jak w przypadku pudełka. Dodatkowo, oprócz kroków prowadzących do skonstruowania modelu, w instrukcji zamieszczono kilka stron dodatkowych informacji. Zaraz na początku przedstawiona została szóstka głównych bohaterów serii. Jeżeli nie oglądałeś jeszcze serialu, a masz taki zamiar (względnie: jesteś w trakcie), wówczas w tym miejscu muszę Cię lojalnie ostrzec. Najlepiej całkowicie pomiń tę stronę w instrukcji i nie patrz nawet na nagłówki, jeśli nie chcesz sobie 'zaspojlerować’ ważnego wątku 🙂 . Rozpiska postaci nie zawiera opisu Gunthera, który ma swoją własną minifigurkę, co nie jest dla mnie do końca zrozumiałe.

Pudełko oraz instrukcja zestawu 21319 Central Perk

Wertując kolejne strony instrukcji napotykamy kilka zdań o autorze oryginalnego projektu, a także mini-wywiad z projektantami Grupy LEGO ®, którzy zaangażowani byli w proces przygotowania finalnego produktu. Dzieło powstało w kooperacji Milana Madge z Crystal Bam Fontan, która odpowiedzialna była za stronę graficzną. Budowa modelu kawiarni Central Perk rozłożona została na 203 kroki zajmujących 156 stron instrukcji.

Ten z sześcioma woreczkami

Po dokładnemu przyjrzeniu się opakowaniu oraz instrukcji, nadszedł czas na budowę. Proces dzieli się na 6 etapów, tak też ponumerowane są poszczególne woreczki. Pierwszy z nich (a właściwie dwa oznaczone numerem 1), dostarcza budulca do skonstruowania podstawy/podłogi. Zawiera figurkę Gunthera.

W woreczku nr 2 znajdziesz klocki niezbędne do budowy lewej ściany kawiarni wraz z ekspresem do kawy, półkami, kredową tablicą z menu kaw oraz kolumną reflektora (w dalszej części objaśnię co robi reflektor w kawiarni 🙂 ). W woreczku umieszczono także figurkę Rachel Green.

Woreczek nr 3 pozwala na zbudowanie tylnej ściany kawiarni z drzwiami (w serialu było to przejście na zaplecze), wieszakiem, kanapą ustawioną pod ścianą oraz figurką niejakiego Josepha Tribbiani, znanego także jako Joey 🙂 .

Wraz z otwarciem woreczka z numerem 4, przyjdzie Ci skonstruować ladę z kasą i ciasteczkami, dywan ze stolikiem i krzesłami oraz charakterystyczną strzałkę z napisem SERVICE. Nie można także zapomnieć o figurce króla ciętej riposty – Chandlera Bing 🙂 .

Części spakowane do woreczka nr 5 służą do zbudowania ściany znajdującej się z prawej strony kawiarni. Obejmuje ona również witrynę z szybą, na której widnieje logo Central Perk, a także podwójne drzwi wejściowe. Dodatkowo na tym etapie powstaje również podest/scena z dywanem i kanapą. Na ostatniej prostej tego odcinka zbudujesz drugą kolumnę oświetleniową. Warto również wspomnieć o dwóch figurkach, które znajdziemy w piątym woreczku – są to fajtłapowaty Ross Geller oraz zwariowana Phoebe Buffay.

Elementy zawarte w ostatnim, szóstym woreczku, służą do budowy kultowej pomarańczowej kanapy postawionej na wzorzystym dywanie. Na tym ostatnim nie mogło zabraknąć także charakterystycznego stołu, fotela oraz krzeseł. Zwieńczeniem budowy jest dodanie zielonych podpór w kształcie lamp ulicznych oraz samych reflektorów zamontowanych na wcześniej wspomnianych kolumnach. Monica Geller, to ostatnia bohaterka, której figurkę znajdziesz właśnie w woreczku nr 6.

Klocki wchodzące w skład zestawu 21319 Central Perk
Wszystkie klocki wchodzące w skład zestawu 21319 Central Perk.
Części z naklejkami z zestawu 21319 Central Perk
Elementy z naklejkami.
Części z nadrukami z zestawu 21319 Central Perk
Elementy z nadrukami.

Ten ze świetnymi figurkami

Gdybym miał wybrać jedną rzecz, która najbardziej urzekła mnie w zestawie 21319 Central Perk, zdecydowanie postawiłbym na figurki! Jak już wspomniałem kilka akapitów wyżej, produkt zawiera 7 ludzików przedstawiających bohaterów serialu. Są to Ross i Monica Geller, Chandler Bing, Joey Tribbiani, Phoebe Buffay, Rachel Green oraz Gunther bez nazwiska 🙂 .

Figurki przyjaciół z zestawu 21319 Central Perk

Figurki otrzymały głowy i dłonie w kolorze cielistym (light nougat), co wydaje się być oczywiste w przypadku zestawu nawiązującego do serialu telewizyjnego (nie mówimy tu o animacjach). O każdej z figurek można spokojnie napisać po parę słów, co też z radością czynię:

Gunther

Figurka Gunther

Charakterystyczną cechą aparycji tego – skądinąd niedocenionego – bohatera serii są jasne, tlenione włosy. Biały kolor fryzury zastosowany w figurce wydaje się najbliższy pierwowzorowi. Gorzej jest jednak z samym uczesaniem, które nijak nie pasuje mi do oryginalnego Gunthera. Główka posiada dwustronny nadruk, jeden wyrażający zadowolenie (jakby właśnie zobaczył Rachel 😉 ), drugi natomiast z lekko zirytowaną miną (zupełnie jak na widok Rossa 😉 ).

Elementem figurki, który mi spodobał się najbardziej, jest tors przedstawiający jaskrawozieloną (lime) koszulę z kolorowym krawatem. W takim uniformie Gunther występuje w odcinku 12. trzeciego sezonu serialu.

Źródło: Friends TV Show, odc. 12 s. 3

Warto zwrócić uwagę na fakt, że tors nie zawiera żadnych nadruków w kolorze cielistym, można zatem użyć go dla dowolnej figurki. Nogi Gunthera są w kolorze czarnym bez żadnych nadruków. W jego wyposażeniu jest akcesorium w postaci miotły (a jakże!).

W mojej subiektywnej ocenie figurka jest najsłabsza z całej siódemki. Wzór twarzy nie jest projektem przygotowanym specjalnie dla tego zestawu, dokładnie tą samą główkę posiada kilka figurek Luke Skywalker-a z zestawów o tematyce Star Wars. Również fryzura nie jest przekonująca. Ogólne wrażenie mam takie, że figurka została dodana trochę „na siłę”. W prawdzie oryginalny projekt uwzględniał Gunthera, jednak wydaje mi się, że w końcowym produkcie potraktowano go nieco po macoszemu.

Rachel Green

Figurka Rachel Green

Figurka przedstawiająca Rachel posiada długie, szatynowe włosy – dosyć podobne do bohaterki odgrywanej przez Jennifer Aniston. Tak jak w przypadku wszystkich pozostałych ludzików w zestawie 21319 Central Perk, tak i tu mamy do czynienia z głową z podwójnym nadrukiem. Jeden przedstawia minę wyrażającą lekkie zadowolenie, drugi natomiast grymas złości.

Tors figurki reprezentuje jasnoniebieską (bright light blue), dżinsową bluzkę bez rękawków z widocznymi kieszeniami, guzikami i kołnierzykiem. Nadruk przedstawia także naszyjnik oraz dekolt (co dyskwalifikuje tors pod względem użycia dla figurek o innym kolorze głowy i rąk). Oprócz głowy i dłoni, w przypadku Rachel także ramiona mają kolor cielisty. Czarne nogi figurki posiadają nadruk przypominający kwiecisty fartuch. Podobny strój bohaterka serialu przywdziewa w wielu odcinkach, jako, że (spoiler alert!) jest to swego rodzaju dress-code kelnerek pracujących w Central Perk 🙂 . Akcesorium, jakie posiada Rachel, jest srebrna (flat silver) tacka z białą filiżanką.

Źródło: Friends TV Show, odc. 5 s. 1

Figurka Rachel, podobnie jak Gunther, nie otrzymała dedykowanego nadruku na główce. Podobieństwo do serialowej bohaterki uzyskano głównie dzięki dobrze dopasowanej fryzurze. Mimo wszystko wybór wzoru twarzy był dobry i jako całość figurka sprawia dobre wrażenie.

Joey Tribbiani

Figurka Joey Tribbiani

Figurka Joeya, odgrywanego w serialu przez Matta LeBlanc, posiada czarne włosy ułożone w sposób, który może kojarzyć się z uczesaniem bohatera. Jego obustronnie nadrukowana głowa to prawdziwy majstersztyk! Warto nadmienić, że zaprojektowano ją specjalnie dla tej figurki. Z jednej strony zaprezentowano twarz Joeya zdającą się mówić „how you doin’?” 😉 . Mina po przeciwnej stronie jak dla mnie przedstawia przeżuwanie właśnie ugryzionego kawałka pizzy, chociaż to może moja nadinterpretacja 🙂 .

Jeżeli chodzi o tors figurki, to przedstawia on czerwoną koszulę z białym podkoszulkiem, bardzo podobną do tej, jaką Joey przywdział w 24. odcinku pierwszego sezonu. Tors nie posiada nadruków w kolorze cielistym, zatem może być wykorzystany wraz z główką o dowolnym kolorze. Nogi figurki mają klasyczny czarny kolor bez nadruków. Joey dysponuje kilkoma akcesoriami: pudełkiem z pizzą, jej kawałkiem oraz męską torebką 🙂 .

Źródło: Friends TV Show, odc. 24 s. 1

Figurka jest po prostu świetna, a każdy jej element jest charakterystyczny i nieprzypadkowy. Podobieństwo do serialowej postaci stoi na wysokim poziomie.

Chandler Bing

Figurka Chandler Bing

Ludzik przedstawiający Chandlera otrzymał brązowe włosy z fryzurą podobną do tej, jaką bohater nosił w pierwszych odcinkach serialu. Standardowo głowa jest zadrukowana z obu stron. Na jednej widnieje dyskretny uśmiech, a na drugiej mina wyrażająca lekkie zbulwersowanie 🙂 . Wzór zaprojektowano specjalnie na potrzeby tej figurki, dzięki czemu posiada pewne charakterystyczne cechy bohatera.

Niebieski tors odwzorowujący koszulę posiada nadrukowaną, czarną kamizelkę. Podobne ubranie Chandler miał w 3. odcinku pierwszego sezonu. Na torsie brak jest elementów w kolorze cielistym, co pozwala użyć go dla klasycznych żółtych minifigurek LEGO ®. Jeżeli chodzi o nogi ludzika, to zdecydowano się na kolor ciemnopiaskowy (dark tan). Akcesorium Chandlera jest laptop.

Źródło: Friends TV Show, odc. 3 s. 1

Figurka przedstawiająca Chandlera jest dobrze dopracowana. Dobrą robotę wykonują tu dedykowane nadruki na głowie, które – wraz z dobrze dobranym uczesaniem – nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości kogo przedstawia ludzik 🙂 .

Ross Geller

Figurka Ross Geller

Gdybym miał wybrać mojego ulubionego bohatera z serialu Friends, to stanąłbym przed trudnym wyborem. Bez wątpienia jednak Ross byłby bardzo mocnym pretendentem do tego zaszczytnego tytułu 🙂 . Ciamajdowaty paleontolog posiada w zestawie 21319 Central Perk bardzo ładnie zaprojektowaną figurkę.

Czarne włosy, które w niej zastosowano, dobrze pasują do całej postaci. Twarze nadrukowane na obu stronach główki, podobnie jak w przypadku Chandlera i Joeya, również zostały zaprojektowane specjalnie pod tego bohatera. Jedna strona wyraża coś w rodzaju zdziwienia, druga strona zaś lekki uśmiech.

Tors figurki przedstawia beżową (tan) marynarkę, niebieską koszulę oraz krawat w paski. Podobny ubiór Ross posiadał w wielu scenach, na przykład w odcinku trzecim ósmego sezonu. Na torsie nie ma nadruków w kolorze cielistym. Nogi figurki mają klasyczny brązowy kolor (reddish brown). Ross posiada jedno akcesorium, za to dosyć pokaźne i zbudowane z kilkunastu klocków. Jest nim mianowicie keyboard.

Źródło: Friends TV Show, odc. 3 s. 8

Minifigurka jest tak samo dobra, jak ludzik przedstawiający Joeya. Rysy twarzy, włosy, garnitur – to wszystko sprawia, że każdy fan serialu na pierwszy rzut oka rozpozna w ludziku Rossa.

Phoebe Buffay

Figurka Phoebe Buffay

Napisać o Phoebe, że jest bohaterką specyficzną, to jak nie napisać nic. Zresztą każda postać w serialu ma swoją unikalną specyfikę, co jest jednym z jego głównych atutów. Ekscentryczna Pheebs w wersji klockowej posiada długie blond włosy spięte w kucyk, co idealnie dopasowuje się do często pojawiającej się w serii charakteryzacji postaci odegranej przez Lisę Kudrow.

Wzór główki jest stosunkowo nowy, przed 21319 Central Perk pojawił się tylko w jednym, wydanym miesiąc wcześniej zestawie z serii Harry Potter (75958 – Powóz z Beauxbatons: przyjazd do Hogwartu™). Na jednej stronie zaprezentowano lekki uśmiech oraz wyraźnie zaznaczone wargi, z drugiej strony natomiast mina wyraża coś w rodzaju ciężkiego szoku 😉 . W przypadku minifigurki Phoebe zamysłem było jednak potraktowanie tej miny jako śpiewu.

Tors figurki przedstawia coś w rodzaju koszuli w hipisowskim stylu, okrywającej fioletową bluzkę znajdującą się pod spodem. Jak w większości figurek z zestawu, tors nie posiada nadruków w kolorze cielistym. Zastosowano także klasyczne nogi w kolorze brązowym. Akcesorium Phoebe jest gitara.

Ogólnie przyznać trzeba, że figurka jest dosyć podobna do pierwowzoru. Nawet pomimo faktu, że nie zaprojektowano dla niej dedykowanej główki. Efekt osiągnięto głównie dzięki dobrze dobranej fryzurze.

Monica Geller

Figurka Monica Geller

Ostatnią figurką w zestawie jest podobizna rodzonej siostry Rossa. Monica otrzymała długie, czarne włosy nachodzące z jednej strony na ramię. Podobnie jak w przypadku Phoebe, Rachel i Gunthera, główka nie jest unikalna dla tej figurki – była wcześniej wykorzystana w figurce z serii Harry Potter, a do dnia dzisiejszego doczekała się użycia również w figurkach z linii Super Heroes oraz Star Wars. Niemniej jednak dobrana została trafnie. Z jednej strony nadruk przedstawia uśmiechniętą minę, z drugiej trochę nieco mniej zadowoloną.

Tors figurki przedstawia białą bluzkę wraz z nadrukowanymi elementami brązowych spodni na szelkach. Niestety widnieją na nim także elementy w kolorze cielistym. Nogi ludzika posiadają dosyć rzadki kolor (medium nougat), takie same występują jedynie w pięciu innych figurkach. Cała kompozycja wzorowana była na ubraniu, jakie miała na sobie bohaterka w 1. odcinku pierwszego sezonu serii. Figurka posiada akcesorium w postaci muffinka.

Źródło: Friends TV Show, odc. 1 s. 1

Stopień podobieństwa określiłbym jako zbliżony do Phoebe i Rachel.

Podsumowując, figurki są dobrze przemyślane. Ubrania zaprojektowane zostały tak, aby odzwierciedlić prawdziwe kreacje pojawiające się w serialu. Sporym wyzwaniem było zaprojektowanie twarzy Rossa, Chandlera i Joeya. Oddanie charakterystycznych cech przy pomocy prostego nadruku na płaskiej powierzchni wymaga sporych umiejętności. Projektantce udało się mimo wszystko osiągnąć wyśmienity efekt. Potęguje go dodatkowo odpowiedni dobór fryzur oraz opracowanie torsów. W rezultacie każda z figurek opisywanych w tej recenzji przedstawia jakieś charakterystyczne cechy, które z łatwością dostrzegą fani serialu.

W moim subiektywnym rankingu „fajności” klasyfikacja wygląda następująco:

 1. Joey i Ross
 2. Chandler
 3. Monica, Phoebe, Rachel
 4. Gunther
Figurki z zestawu 21319 Central Perk

Ten z ciekawymi technikami

Proces składania zestawu 21319 Central Perk dostarcza sporej dawki kapitalnej zabawy. Po części jest to zasługa ciekawych technik budowlanych, które zostały w modelu wykorzystane.

Modułowe dywany

Począwszy od podstawy, warto wspomnieć o fakcie, że jest ona dosyć gruba, poziom podłogi znajduje się na wysokości trzech standardowych płytek umieszczonych jedna na drugiej. Dużą powierzchnie zajmują jednak puste „gniazda”. Służą one jako miejsce do wkomponowania w nie zbudowanych z klocków wzorzystych dywanów. Rozwiązanie to wprowadza pewną modułowość – cały dywan wraz ze stojącym na nim wyposażeniem może zostać wyciągnięty i wyeksponowany jako zupełnie niezależny obiekt.

Puste miejsca w podłodze
Zbudowane z klocków dywany
Dywany wkomponowane w puste miejsca w podłodze

W przypadku sceny/podestu, sprawa wygląda podobnie. Z tą jednak różnicą, że tam podłoga jest jeszcze nieco grubsza (5 grubości standardowej płytki), a do tego wpasowany tam dywan zaczepiony jest „na stałe” od środka. Sprawia to, że jego wyciąganie nie jest tak bezproblemowe, jak w przypadku dwóch pozostałych dywanów.

Puste miejsce na dywan znajdujący się na scenie
Dywan wkomponowany w puste miejsce na scenie

Kąty

Myślę, że przed szczegółowym omówieniem czym wyróżnia się konstrukcja Central Perk pod względem układu ścian, warto pokrótce wspomnieć o jednym istotnym fakcie. Serial Friends nie był w rzeczywistości kręcony w Nowym Jorku, a w studiu Warner Bros w Kalifornii. Co za tym idzie, kawiarnia Central Perk nie jest prawdziwą kawiarnią, a jedynie planem filmowym (stąd kolumny oświetleniowe z reflektorami). Scenografia została tak przygotowana, aby kamery mogły uchwycić jak najwięcej detali.

Zdjęcie prawdziwego planu zdjęciowego Central Perk
Plan zdjęciowy wytwórni Warner Bros.
Źródło: https://www.internationaltraveller.com/

Projektanci z Grupy LEGO ® odwiedzili studio, gdzie nagrywane były odcinki serialu. Rzeczywisty układ ścian został następnie wiernie odzwierciedlony w modelu. Stąd ściana z witryną i drzwiami ustawiona jest pod kątem około 110 stopni w stosunku do ściany tylnej.

Rzut na zestaw 21319 Central Perk od góry

Taki rozkład zrealizowano przy pomocy zawiasów płytkowych (2429), oraz ściętych płytek.

SNOT (Stud-Not-On-Top)

Większości entuzjastów klocków LEGO ® zna technikę SNOT. Z grubsza polega ona na łączeniu części ze sobą w taki sposób, że kolejne elementy doczepia się w płaszczyźnie poziomej, zamiast do góry. Metoda ta pozwala osiągnąć bardzo ciekawe efekty. W zestawie 21319 Central Perk flagowym przykładem wykorzystania tej techniki są wspomniane wcześniej dywany. Zastosowanie znalazła także przy konstrukcji wieszaka, półek, zasłony, lady, kanapy i innych elementów. Jak napisałem wcześniej, technika otwiera całą gamę możliwości, nie dziwi więc fakt, że projektanci LEGO ® stosują ją powszechnie.

Zasłona zbudowana techniką SNOT
Lada zbudowana techniką SNOT

Konstrukcja mebli

Wnętrze Central Perk w wersji z klocków jest pełne różnego rodzaju wyposażenia. Bez wątpienia będzie źródłem inspiracji i pomysłów przy budowie mebli. Zastosowano ciekawe patenty na budowę lady, dwóch kanap, krzeseł, stolików, dywanów, wieszaka, zasłony, a także lampy, wazonów i kinkietów.

Stolik i krzesła w Central Perk
Czerwona kanapa na scenie w Central Perk

Ten z mnóstwem detali

Kolejnym czynnikiem, który znacząco wpływa na poziom frajdy płynącej ze składania modelu, jest imponująca liczba szczegółów. Jestem pewien, że doceni to nawet ktoś, kto zupełnie nie zna serialu Friends.

Uwaga! W kilku poniższych zdaniach można doszukać się znamion spoilerów :) . Pewne szczegóły odzwierciedlone w zestawie nawiązują do konkretnych scen lub gagów. Postarałem się jednak, aby nie napisać nic, czego sam nie chciałbym przeczytać przed obejrzeniem produkcji.

Oprócz wspomnianych w poprzednim akapicie mebli i „stałych” elementów wyposażenia, kawiarnia wyposażona została w staromodny ekspres do kawy. Jest w niej także także mnóstwo różnokolorowych kubków i filiżanek, kasa fiskalna, słoik z ciastkami, butelki i inne ozdoby, które nawet sam nie wiem co przedstawiają 🙂 .

Ekspres do kawy w Central Perk

Komfortową temperaturę wewnątrz kawiarni utrzymuje znajdujący się przy barze kaloryfer.

Grzejnik w Central Perk

Jednym z charakterystycznych elementów wystroju Central Perk jest znajdująca się po lewej stronie planu, powieszona na ścianie, tablica z menu kaw. W oryginale znajdowały się na niej długie opisy poszczególnych napojów. W zminiaturyzowanej wersji przedstawione zostały w postaci krótkich, zgodnych z oryginałami nazw oraz prowizorycznym logo (którego kształt również zachowuje cechy oryginału).

Menu kaw w Central Perk

Wartym zwrócenia uwagi szczegółem jest tabliczka z napisem Reserved, znajdująca się na stoliku przy pomarańczowej kanapie. Jej obecność tłumaczy dlaczego przyjaciele (prawie 😉 ) nigdy nie natknęli się na swoje ulubione miejsca zajęte przez innych gości lokalu. Napis jest jedną z niewielu naklejek znajdujących się w zestawie.

Stolik w Central Perk

Wiernie odwzorowano również główne, podwójne drzwi wejściowe oraz witrynę z logo kawiarni.

Drzwi wejściowe i witryna w Central Perk
Drzwi wejściowe i witryna w Central Perk od zewnątrz

Z tyłu planu zaraz przy wejściu znajduje się wspomniany już wcześniej wieszak z powieszonym na nim charakterystycznym, czerwonym kaskiem

Wieszak w Central Perk

Uwadze fanów nie umkną na pewno plakaty. Jeden z nich przedstawia zapowiedź koncertu Phoebe Buffay i jej szlagieru pod tytułem ’Smelly Cat’. Drugi nawiązuje do jednej z wielu reklam telewizyjnych, w których zagrał Joey Tribbiani 😉 . Szkoda, że nie zdecydowano się na nadruki

Nad stolikami umieszczono rozpoznawalną strzałkę z napisem ’Servicena wysięgniku.

Nie mogło oczywiście zabraknąć powieszonych na tylnej ścianie kubków i obrazu.

Dzięki postawionemu na scenie mikrofonowi goście Central Perk mogą zrelaksować się przy muzyce, czy to w wykonanie Phoebe, czy też Rossa 🙂 .

Wiernie odwzorowano nawet tapicerkę krzeseł. Niestety w formie naklejek 🙁 .

Nieożywionym symbolem kawiarni, a zarazem całego serialu jest jednak kultowa, pomarańczowa kanapa, która przez wszystkie odcinki była świadkiem radości, rozczarowań, dramatów i pełnego spektrum innych emocji.

Podsumowanie

Minęło wiele dni zanim wziąłem się za napisanie tej recenzji. Zależało mi na tym, aby przedstawić w niej pogląd z perspektywy osoby, która zna serial. Zanim poznałem losy bohaterów, miałem pewne uprzedzenia co do tej produkcji. Zawsze kojarzyła mi się z głupkowatym i niskolotnym dowcipem, rzucanym widzowi prosto w twarz. Po długich miesiącach, jakie zajęło mi obejrzenie wszystkich odcinków, jestem gotów uderzyć się w pierś i przyznać, że moja pierwotna ocena była zbyt pochopna. Przyznaję, że należę raczej do osób, którym ciężko jest znaleźć zabawną komedię. Nie to, że jestem ponurakiem, ale niestety większość filmów czy seriali komediowych bardziej mnie żenuje niż śmieszy. Seans Przyjaciół przyniósł mi jednak dużo dobrej zabawy.

Do tego wszystkiego co napisałem należy jednak wziąć poprawkę na lata produkcji serialu. W ciągu dwóch dekad świat bardzo się zmienił. W dzisiejszych realiach wiele gagów zawartych w produkcji może zostać uznanych za balansujące na granicy szeroko pojętej poprawności politycznej. Nie oceniam gdzie ta granica dzisiaj się znajduje i czy przesuwa się w dobrą czy złą stronę. Obiektywnie patrząc, współcześnie odbiór jest na pewno inny, niż na przełomie mileniów. Osobiście sądzę mimo wszystko, że serial balansuje na wspomnianej granicy, ale nie przekracza jej.

Trochę odpłynąłem od tematu samego zestawu i klocków LEGO ® 🙂 . W modelu nie ma praktycznie żadnych skomplikowanych konstrukcji. Ani przez chwilę nie daje jednak powodów do nudy. Mam ogólne wrażenie, że został przekalkulowany tak, aby przyciągnąć nowych, dorosłych fanów. Liczba elementów oraz czas składania (łącznie ze sporządzaniem notatek budowanie zajęło mi około 2,5 godziny) są zoptymalizowane pod oczekiwania osób, które nie są hardkorowymi fanami klocków, ale znają i lubią serial. Mam odczucie, że zestaw 21319 Central Perk pełni rolę swego rodzaju przynęty, co absolutnie nie jest jego wadą – wręcz przeciwnie!

Warto wspomnieć o ciekawych możliwościach modyfikacji zestawu. W Internecie można znaleźć ciekawe MOC-e bazujące na 21319, np. modular zbudowany na bazie Central Perk oraz zestawu 21302 The Big Bang Theory. Moją uwagę przykuł także projekt, który pozwala przebudować kawiarnię do postaci ramki do powieszenia na ścianie 🙂 .

Składanie zestawu 21319 Central Perk dało mi dużo frajdy. Byłaby jednak znacząco mniejsza, gdybym nie znał serialu i nie wychwycił wielu „smaczków”. W tym właśnie tkwi sedno atrakcyjności recenzowanego zestawu. Każdemu, kto uważa się za fana serialu Friends, polecam go bez wahania. Nawet jeżeli nigdy wcześniej nie miał do czynienia z klockami LEGO ®. Starym wyjadaczom, którzy nie znają produkcji NBC… cóż – nie powiem, żebym kategorycznie odradzał. Jeżeli do nich należysz, nie spodziewaj się jednak cudów. Ot solidny, przyjemny zestaw do złożenia dla czystego relaksu.

Jestem bardzo ciekaw, czy Ty oglądałeś Przyjaciół oraz jak oceniasz zarówno serial jak i zestaw 21319 Central Perk. Zapraszam do podzielenia się opinią w komentarzu 🙂 .

Gdzie kupić 21319 Central Perk?

Przytłaczającą większość zestawów LEGO ® kupuję przez Allegro.pl. Tak jak pisałem na początku artykułu, jeżeli dokonasz zakupu Central Perk przez poniższy link, wówczas ja otrzymam symboliczną prowizję, a dla Ciebie koszt będzie taki sam jak gdybyś sam wyszukał ofertę. Blog powstaje z pasji, jednak jego utrzymanie nie jest darmowe. Kupując klocki przez mój link afiliacyjny wspierasz jego rozwój 🙂 .

2 komentarze

 1. Zestaw bardzo ciekawy i ładnie się prezentuje. Fajne figurki i akcesoria. Niestety serial nie jest mi bliski. Nie oglądałam, więc traktuję ten set, jak set 😀

  30 maja 2021
  Reply
  • Warto obejrzeć! Odcinki mają po 20 minut – można więc nawet do kolacji oglądać sobie po jednym 😉

   30 maja 2021
   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *