10266 Lądownik księżycowy Apollo 11 NASA – recenzja

Ten artykuł przeczytasz w 9 minut

Nie dlatego to robimy, bo jest łatwe, ale dlatego, bo jest trudne.

John F. Kennedy, przemówienie na Rice University, Houston, 12 września 1962 r.

W 2019 roku, z okazji pięćdziesiątej rocznicy lądowania na Księżycu, firma LEGO ® postanowiła oddać hołd temu epokowemu wydarzeniu. Wypuszczając model 10266 Lądownik Księżycowy Apollo 11, Grupa LEGO ® połączyła dziedzictwo kosmicznych podbojów z pasją do klocków, tworząc wyjątkową formę upamiętnienia. W dzisiejszym artykule podzielę się z Tobą moimi wrażeniami z budowania tego niezwykłego zestawu. Zapraszam do lektury!

Drogi Czytelniku! Na samym dole tekstu zamieściłem link afiliacyjny do ofert na allegro.pl, gdzie możesz kupić zestaw 10266 Lądownik księżycowy Apollo 11 NASA w atrakcyjnej cenie. Jeżeli spodoba Ci się recenzja i zdecydujesz się na zakup, zachęcam dokonać tego używając mojego linka. Ciebie to nic nie kosztuje, a ja otrzymam drobną prowizję. Twój zakup pomoże mi w utrzymaniu i rozwoju bloga :). Dzięki!

Przybywamy w pokoju w imieniu całej ludzkości...”

W epoce Zimnej Wojny, skonfrontowane mocarstwa ścierały się nie tylko na politycznym i militarystycznym froncie, lecz także w wyścigu kosmicznym. Paradoksalnie, to właśnie w tej erze napięć i rywalizacji narodziły się niezliczone innowacje i osiągnięcia, które kształtują naszą rzeczywistość do dziś. Jednym z największych triumfów tego okresu było postawienie pierwszego kroku na Księżycu przed końcem szóstej dekady XX wieku.

Misja Apollo 11 była pierwszym lotem załogowym zwieńczonym lądowaniem na powierzchni Księżyca. Rozpoczęła się 16 lipca 1969 roku, kiedy to rakieta Saturn V wystartowała z przylądka Canaveral w stanie Floryda. Po kilku dniach podróży troje astronautów – Neil Armstrong , Edwin E. „Buzz” Aldrin i Michael Collins – osiągnęło orbitę Księżyca. Neil Armstrong i Buzz Aldrin wylądowali na Księżycu 20 lipca 1969 roku, a Neil Armstrong stał się pierwszym człowiekiem, który postawił stopę na jego powierzchni. Po pobycie około 21 godzin na Księżycu, załoga powróciła na Ziemię, lądując na Pacyfiku 24 lipca 1969 roku.

Z perspektywy czasu bez zawahania można stwierdzić, że misja Apollo 11 była historycznym krokiem dla ludzkości, a zarazem stanowiła impuls dla ogromnego postępu technologicznego, który wydarzył się w kolejnych dekadach.

Zdjęcie astronauty NASA na księżycu przy fladze USA
Źródło: nasa.gov

LEGO® 10266 Lądownik księżycowy Apollo 11 NASA – metryka

Tradycyjnie na tym etapie artykułu przedstawiam kilka podstawowych danych o zestawie:

 • Numer zestawu: 10266
 • Liczba części: 1087 + 18 zapasowych
 • Wymiary pudełka: 48 cm x 28,2 cm x 9,1 cm.
 • Data wydania: 01.06.2019 r.
 • Cena katalogowa: początkowo 419,99 zł, potem podniesiona do 479,99 zł
 • Rekomendacja wiekowa: 16+
 • Projektant: Lars Joe Hylding
Zdjęcie figurki z zestawu 10266 z flagą USA

Pudełko

Osoby, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z fascynującym światem LEGO ®, mogą być nieświadome, że zaledwie kilka lat temu do bogatego portfolio firmy wprowadzono nową serię ICONS. W ramach tej kolekcji obecnie dostępne są popularne linie zestawów, takie jak Modular Buildings Collection czy Botanical Collection. Koncepcja ICONS powstała na gruncie zapoczątkowanej w 2013 roku serii Creator Expert, pod którą wydano sporo świetnych zestawów (dwa z nich opisałem już na blogu: 10265 Ford Mustang oraz 10271 Fiat 500).

Zestaw o numerze 10266, przedstawiający Lądownik księżycowy Apollo 11 NASA, ukazał się na rynku w 2019 roku i jest jednym z ostatnich produktów z serii Creator Expert. Jednocześnie stanowi on również jeden z ostatnich modeli, którego pudełko utrzymane zostało w charakterystycznej szacie graficznej tej serii.

Zdjęcie pudełka zestawu 10266

Zdjęcie pudełka zestawu 10266 Lądownik księżycowy

Zdjęcie pudełka zestawu 10266 Lądownik księżycowy

Zdjęcie pudełka zestawu 10266 Lądownik księżycowy

Instrukcja

Proces budowy lądownika podzielony został na dokładnie 179 kroków, przez które prowadzi starannie opracowana instrukcja. Powiedzieć, że kroki są czytelne i intuicyjne to jak nie powiedzieć nic. Warto jednak wspomnieć słowem o bogato ilustrowanym i upakowanym ciekawostkami wprowadzeniu. Poczytać w nim można kilka paragrafów o NASA, samej misji Apollo 11, a także parę słów od projektanta zestawu. Dla mnie taka dodatkowa zawartość zdecydowanie uatrakcyjnia doświadczenia płynące z konstruowania.

Zdjęcie instrukcji zestawu 10266 Lądownik księżycowy

Zdjęcie instrukcji zestawu 10266 Lądownik księżycowy

Naklejki

W zestawie 10266 NASA Apollo 11 Lunar Lander znajduje się kilkanaście naklejek zamieszczonych na niewielkim arkuszu. Niestety, z uwagi na luźne umieszczenie go w pudełku pomiędzy woreczkami z klockami, nieco się pogniótł 😑 .

Zdjęcie naklejek z zestawu 10266 Lądownik księżycowy

Naklejki przedstawiają głównie złote elementy poszycia lądownika, urządzenia i kontrolki sterujące, a także flagę USA i pamiątkową tabliczkę którą załoga pozostawiła na powierzchni Księżyca.

Zdjęcie naklejki z zestawu 10266 Lądownik księżycowy

Swoją drogą, akurat ten element mógł zostać zaprojektowany lepiej. Szczególnie, gdy porówna się go ze zdjęciem oryginału. Przede wszystkim oryginalna tabliczka jest zaokrąglona. Poza tym nie widzę żadnego sensu w zmianie jej koloru na czarny z jasnymi napisami… 🤔

Zdjęcie pamiątkowej tabliczki pozostawionej przez astronautów Apollo 11 na księżycu
Źródło: nasa.gov

W ostateczności nie jest to jakaś wielka wada, a jedynie detal. Reasumując kwestię naklejek: jest ich niewiele i nie warto ich pomijać przy budowie. Szczególnie, że ich kształt i rozmiar powoduje, że aplikuje się je bezproblemowo.

Budowa zestawu 10266 Lądownik księżycowy

W konstrukcja Lądownika wyróżnić można trzy etapy: budowa podstawy/powierzchni Księżyca, budowa członu zniżania, oraz budowa członu wznoszenia. Klocki rozmieszczono w woreczkach o numerach 1-4 i jednym opakowaniu bez numeru (w nim znajdują się większe części). Poniżej przedstawiam kompletną rozpiskę woreczków:

 1. 1 x duży (w środku 1 mały) + 1 mały
 2. 1 x duży (w środku 2 małe) + 1 mały
 3. 1 x duży (w środku 2 małe)
 4. 1 x duży (w środku 2 małe) + 2 małe

Zdjęcie woreczków z klockami z zestawu 10266 Lądownik księżycowy

Powierzchnia Księżyca

Kwadratowa podstawa, będąca jednocześnie odwzorowaniem powierzchni Księżyca, cechuje się odpowiednim bilansem pomiędzy prostotą i szczegółowością. Nie dominuje, ale przykuwa uwagę. Jeśli chodzi o kolorystykę, to nie wychodzi ona poza odcienie szarości – i dobrze!

Oprócz różnego rozmiaru kraterów, na powierzchni Księżyca znalazło się także miejsce dla najbardziej kojarzonych śladów ludzkiej obecności na naturalnym satelicie Ziemi: flagi Stanów Zjednoczonych oraz odcisków stóp astronautów.

Całość została wykończona gładką, czarną obramówką z prostym, drukowanym napisem Apollo 11 Lunar Lander. Minimalizm w tym przypadku sprawdził się na prawdę dobrze.

Człon zniżania

Houston, tu Baza Spokoju. „Orzeł” wylądował.

Neil A. Armstrong, 20 lipca 1969

Powyższy cytat jest jednym z najbardziej znanych w historii lotów kosmicznych, do tego stopnia, że wtarł się w mowę potoczną. Gdyby jednak z jakiegoś powodu „Orzeł” nie wylądował, z całą pewnością losy świata potoczyłyby się inaczej. Człon zniżania (ang. descent stage) spełnił jednak swoje zadanie, dzięki czemu astronauci dostąpili zaszczytu pospacerowania po Księżycu jako pierwsi ludzie w historii świata.

Człon zniżania miał kształt graniastosłupa ośmiokątnego z bardzo charakterystycznymi nogami. Ich zadaniem było zamortyzowanie uderzenia w momencie kontaktu lądownika z Księżycem. Wyróżniającym się elementem jest także platforma wraz z drabiną, po której schodzili astronauci.

Zdjęcie członu opadania z zestawu 10266 Lądownik księżycowy

Wewnątrz członu zniżania umiejscowione zostały dwie pary zbiorników z paliwem (czerwone) oraz utleniaczem (białe).

Jednym z zadań astronautów w misji Apollo 11 było przeprowadzenie badań naukowych. Specjalna aparatura przeznaczona do tego celu umieszczona była w jednym z luków na bocznej ścianie lądownika. Był to tzw. EASEP (ang. Early Apollo Scientific Experiments Package) czyli w luźnym tłumaczeniu Pierwotny Naukowy Zestaw Apollo 🙂.

Zarejestrowanie video, m.in. z momentu, gdy Amerykanie umieścili na Księżycu flagę Stanów Zjednoczonych, możliwe była dzięki kamerze zamieszczonej w luku o nazwie MESA (ang. Modularized Equipment Stowage Assembly).

Uwagę przykuwa również dużo złotych elementów. Nie jest to przypadek, bowiem lądownik pokryty był specjalną folią zabezpieczającą przed wpływem skrajnych temperatur panujących w przestrzeni kosmicznej.

W razie wątpliwości – to, co wystaje na samym środku lądownika od spodu, to silnik 🙂. Dzięki sile ciągu którą generował, lądownik mógł bezpiecznie przedostać się z modułu dowodzenia Columbia na powierzchnię Księżyca i wylądować.

Odchodząc nieco od kwestii techniczno-konstrukcyjnych, zestaw 10266 Lądownik Księżycowy dostarcza dużo fajnych części w kolorze złotym, a dokładniej metallic gold wg nomenklatury Bricklink.

Jeśli ciekawi Cię jak wyglądała procedura lądowania, polecam obejrzeć poniższą wizualizację:

Człon wznoszenia

Szczęśliwe zakończenie misji Apollo 11 pozwoliło wszystkim trzem astronautom dożyć spokojnej starości. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie – niezwykle zaawansowany technologicznie i dopracowany do perfekcji – drugi główny element lądownika, tzw. człon wznoszenia (ang. ascent stage). Odpowiadał on za bezpieczne przetransportowanie załogi oraz zebranych próbek badawczych z powrotem do – znajdującego się na orbicie Księżyca – modułu dowodzenia Columbia.

Zdjęcie członu wznoszenia z zestawu 10266 Lądownik księżycowy

Człon wznoszenia był bryłą o nieregularnych kształtach. W klockowym modelu udało się uwzględnić kilka kluczowych podzespołów. Wyraźnie odznaczają się znajdujący się na spodzie silnik oraz naprzeciwległy tunel dokujący.

Drzwiczki stanowią właz, którym astronauci mogli wydostać się z lądownika na platformę członu zniżania.

Wewnątrz członu wznoszenia, przy pomocy naklejek odwzorowano część aparatury sterującej.

Cztery ramiona odstające we wszystkich kierunkach z bryły członu wznoszenia to małe silniki odrzutowe wchodzące w skład tzw. Reaction Control System (RCS) . W uproszczeniu, to dzięki nim można było sterować położeniem i nadawać kierunek zarówno przy lądowaniu jak i wznoszeniu.

Człon wznoszenia naszpikowany był również różnego rodzaju antenami, z których część także znalazła się w modelu.

Dla dociekliwych, tak mniej więcej wyglądał powrót modułu wznoszenia na orbitę Księżyca:

Figurki

W zestawie 10266 Lądownik księżycowy załączone są 2 figurki astronautów. Wartym uwagi elementami są jedynie ich torsy oraz zestawy hełmowe, nogi są całe białe, a główki standardowe.

Zdjęcie figurek z zestawu 10266 Lądownik księżycowy

Tors posiada nadrukowane logo NASA oraz kilka „guziczków”. Tak na prawdę projekt nadruku został dosyć mocno uproszczony, gdyż owe „guziczki” były tak na prawdę kanałami, którymi poprzez system rurek wchodził i wychodził tlen ze znajdujących się na plecach zbiorników. Myślę, że można było nanieść tu trochę więcej szczegółów.

Zestawy hełmowe nie są unikalne dla tego zestawu, według Bricklink posiada je 16 figurek (nie licząc innych kolorów).

Zdjęcie figurek z zestawu 10266 Lądownik księżycowy

Podsumowanie

Budowa zestawu 10266 Lądownik księżycowy Apollo 11 NASA zajęła mi około 3 godzin. Konstrukcja nie jest skomplikowana, nie powinna przysporzyć kłopotów. Pomimo dosyć wyraźnej symetrii członu zniżania, budowanie nie jest monotonne. Całość jest też zdecydowanie mniej „krucha” niż zrecenzowany przeze mnie jakiś czas temu inny kosmiczny zestaw 21321 Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Lądownik księżycowy jest idealnym przykładem zestawu LEGO ® niosącego ze sobą walory edukacyjne. Przechodzenie przez kolejne etapy budowania pobudza ciekawość i zachęca do jej zaspokojenia. Sam model prezentuje się fantastycznie i wraz z podstawką można go potraktować jako dioramę do postawienia na biurko czy półkę. Sam tak zrobiłem i codziennie w pracy daje mi zastrzyk inspiracji 🙂.

Zestaw LEGO 10266 Lądownik księżycowy

Zestaw LEGO 10266 Lądownik księżycowy

Gdzie kupić 10266 Lądownik księżycowy Apollo 11 NASA?

Większość zestawów LEGO ® kupuję przez Allegro.pl. Tak jak pisałem na początku artykułu, jeżeli dokonasz zakupu zestawu 10266 Lądownik księżycowy przez poniższy link, wówczas ja otrzymam symboliczną prowizję, a dla Ciebie koszt będzie taki sam jak gdybyś sam wyszukał ofertę. Blog powstaje z pasji, jednak jego utrzymanie nie jest darmowe. Kupując klocki przez mój link afiliacyjny wspierasz jego rozwój 🙂 .

Kliknij tutaj, aby wyszukać oferty z zestawem 10266 Lądownik księżycowy Apollo 11 NASA na allegro.pl

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *