Kolekcjonerskie minifigurki LEGO ® są szalenie popularne. Po skompletowaniu danej serii warto pomyśleć o ich efektownym wyeksponowaniu. Jednym z pomysłów może być umieszczenie ich w dedykowanej ramce. Gotowe rozwiązania wraz z tłem można kupić bez większego problemu w Internecie. Jeżeli jednak masz trochę czasu i chęci, możesz taką ramkę zrobić samemu za ułamek ceny gotowej 🙂 .
Jaką kupić ramkę?
Zacznijmy od najważniejszego. Ja w większości przypadków wykorzystuję ramki z IKEA, a dokładnie SANNAHED o wymiarze 25 cm x 25 cm. Możesz ją kupić w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Dostępne są także na Allegro – wprawdzie w nieco wyższej cenie, ale za to z darmową wysyłką SMART 🙂 .
Jeżeli kupisz ramkę na Allegro używając mojego linka, wówczas nie zapłacisz za nią nic więcej, a ja otrzymam drobną prowizję. W ten sposób możesz wesprzeć rozwój bloga. Dzięki :) !
Większość wydanych dotychczas edycji kolekcjonerskich minifigurek LEGO® składa się z 16 różnych wzorów. Od edycji 21. ich liczba zmniejszyła się do 12. W obu przypadkach ramka o wymiarze 25 cm x 25 cm jest dobrym wyborem. Przy mniejszej liczbie minifigurek są one po prostu ustawione nieco rzadziej, ale w granicach rozsądku i estetyki 🙂 .
Jak wydrukować tło?
W większości przypadków wydruk będziesz musiał zamówić w drukarni/punkcie ksero. Tło ma wymiary 25 cm x 25 cm, więc potrzebna jest drukarka, która taki format potrafi obsłużyć. Dodatkowo w takich miejscach zwykle wykorzystywany jest profesjonalny sprzęt, dzięki czemu jakość wydruku także będzie zadowalająca. W mojej okolicy taki wydruk kosztuje od 5 do 10 zł, czasami od razu z docięciem na wymiar.
Tła, które zamieściłem poniżej do pobrania, przygotowałem w formacie PDF. Ważne! Poproś o wydruk w skali 1:1. Grafika przygotowana jest w rozmiarze 255 mm x 255 mm, a to z uwagi na dodatkowy margines. Wydruk w skali 1:1 gwarantuje, że po przycięciu całości do kolorowych krawędzi otrzymasz idealny kwadrat 25 cm x 25 cm. Niektóre drukarnie oferują docięcie na miejscu, niejednokrotnie za darmo. Dopytaj o taką możliwość. Nie polecam też wydruków na błyszczącym papierze fotograficznym, ponieważ odbija światło. Najlepszy będzie zwykły papier, ale o dużej gramaturze – im większa tym lepsza, ale z drugiej strony bez przesady 🙂 . Pracownik drukarni na pewno wybierze coś odpowiedniego 🙂 .
Jak rozstawić minifigurki?
Minifigurki LEGO® mają to do siebie, że lubią mieć zróżnicowane wymiary. Oczywiście w 99% przypadków nogi, tors i głowa są standardowe. Różnice wynikają z dodatków: czapek, włosów, ogonów, zbroi itp. Nieraz figurki mają też akcesoria, których nie mogą trzymać (np. delfin u paddleboardzistki z serii 21.). W takich przypadkach akcesorium jest przyczepione na oddzielnej podstawce obok właściwej figurki.
Tła przygotowane przeze mnie zostały tak zaprojektowane, aby układ figurek miał sens. Starałem się w miarę możliwości ustawiać je w oryginalnej kolejności, ale czasami ważniejsze było np. umieszczenie wszystkich najwyższych figurek w górnym rzędzie, albo rozstawienie ich tak, aby zmieściło się dodatkowe akcesorium. Zapewniam Cię, że w żadnym wypadku nie jest to układ przypadkowy 🙂 . Najczęściej będziesz mógł dowolnie modyfikować układ figurek według swoich preferencji, ponieważ zwykle przyczepione są na identycznych podstawkach. Zwróć jednak uwagę, że czasami dana figurka może się po prostu w danym miejscu nie zmieścić.
Jakich podstawek użyć?
Każde tło ma naniesiony zarys miejsc, w których należy przykleić podstawkę. Z mojego doświadczenia wynika, że jako podstawki najlepiej sprawdzają się klocki 3660 oraz 3747b. Mają optymalne wymiary i całkiem dobrze wyglądają. Dla większości figurek podstawka 3660 (o wymiarach podstawy 2 x 2 study) jest wystarczająca. W niektórych przypadkach (najczęściej gdy figurka ma ogon) stosuję 3747b o wymiarach podstawy 2 x 3 study). Przy każdym tle wypisałem jakie dokładnie klocki są potrzebne do wyeksponowania serii.
Części, które wypisałem powyżej można zastąpić też zwykłymi klockami (bez skosów). Analogicznie będą to 3003 i 3002. Moim zdaniem są jednak zbyt masywne i odwracają uwagę od samych figurek.
Jak przykleić podstawkę?
Do przyklejenia podstawki stosuję cienką dwustronną taśmę klejącą. Takie rozwiązanie w zupełności wystarczy! Jego zaletą jest to, że zwykle bez większego trudu i niszczenia tła można podstawki odkleić. Figurki nie są aż tak ciężkie, aby przyklejać podstawki do tła klejem.
Gdzie kupić minifigurki LEGO®?
Moja kolekcja kolekcjonerskich minifigurek liczy sobie już 10 kompletnych serii oraz dziesiątki pojedynczych egzemplarzy. Archiwalne najczęściej kupuję przez Bricklink. Edycje, które są wciąż w dystrybucji kupuję przez Allegro, zwykle od razu całą serię. Poniżej zamieszczam linki, dzięki którym wyszukasz atrakcyjne cenowo oferty na tym portalu.
Jeżeli kupisz figurki na Allegro używając mojego linka, wówczas nie zapłacisz za nie nic więcej, a ja otrzymam drobną prowizję. W ten sposób możesz wesprzeć rozwój bloga. Powstaje on z pasji, ale jego utrzymanie nie jest darmowe. Dzięki :)!
Poniżej znajdziesz tła z podziałem na serie. Z czasem pojawią się archiwalne edycje, a także różne warianty 🙂 .
Seria Looney Tunes (71030)
Przykładowe podstawki:
- odwrócony skos 2 x 2 (nr 3660) – 9 szt.
- odwrócony skos 3 x 2 (nr 3747b) – 3 szt. (stoją na nich Struś, Sylwester, Speedy)
- odwrócony skos 1 x 2 (nr 3665) – 1 szt. (podstawka pod miskę z ziarnami Strusia)
Seria 21 (71029)
Przykładowe podstawki:
- odwrócony skos 2 x 2 (nr 3660) – 11 szt.
- odwrócony skos 3 x 2 (nr 3747b) – 1 szt. (stoi na niej Dziewczynka pilot)
- odwrócony skos 1 x 2 (nr 3665) – 2 szt. (połączone ze sobą stanowią podstawkę dla delfina Paddleboardzistki)
Frakcja Black Falcon
Przykładowe podstawki:
- odwrócony skos 2 x 2 (nr 3660) – 12 szt.
Frakcja Lion Knights
Przykładowe podstawki:
- odwrócony skos 2 x 2 (nr 3660) – 12 szt.
Be First to Comment