W poprzednim artykule z cyklu dotyczącego zakupów na Bricklink ®, przedstawiłem cały proces zakupu – od wyszukania części, po odbiór zamówienia. Omówiłem w nim najprostszy możliwy scenariusz, który sprawdzi się w przypadku zakupów pojedynczych elementów. Można go uznać, za swoisty elementarz użytkownika Bricklink ®. Jestem jednak pewien, że po pewnym czasie korzystania z serwisu, Twoje zakupy będą stawały się coraz bardziej złożone. Prędzej czy później natkniesz się na problem optymalizacji zakupów: zadasz sobie pytanie „jak znaleźć sprzedawcę, u którego kupię jak najwięcej potrzebnych mi części?”. Z pomocą przyjdzie Ci wówczas niesamowicie użyteczna funkcjonalność Bricklink ®:Wanted List, czyli lista poszukiwanych części. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie Ci jak nimi zarządzać.
Drogi Czytelniku! Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Bricklink ®, gorąco zachęcam Cię do uprzedniego zapoznania się z artykułem Jak kupować na Bricklink ® – pierwsze kroki. Przedstawiłem w nim dużo informacji, które będą dla Ciebie przydatne podczas czytania tego artykułu. Opisałem tam również proces rejestracji, bez której nie będziesz w stanie skorzystać z opisanej funkcjonalności.
Lista poszukiwanych części – Wanted List
Nie wiem czy wiesz, ale platforma Bricklink ® funkcjonuje już od ponad dwudziestu lat! Jej pierwsza wersja została uruchomiona dokładnie 19 czerwca 2000 roku. Najwcześniejsza kopia witryny, zaindeksowana przez portal web.archive.org, pochodzi z 2003 roku. Już wtedy użytkownicy mogli korzystać z funkcji Wanted List. Trudno jest dziś sprawdzić jak wówczas działała, ponieważ w archiwum nie zachowały się poszczególne podstrony i skrypty. Przeglądając dokumentację można jednak wywnioskować, że funkcjonalność była zbliżona do współczesnej.
Do czego więc służą listy poszukiwanych części w Briclink? Dzięki nim otrzymujemy możliwość grupowania elementów w logicznie powiązane zbiory. Taki podział pozwala następnie lepiej zarządzać zakupami oraz optymalizować koszty. To wszystko pod warunkiem, że nauczysz się korzystać z tej niezmiernie przydatnej funkcji. Zaręczam Ci, że zapoznanie się z Wanted List , wyniesie Twoje doświadczenia z Bricklink ® na nowy poziom 🙂 .
Zaczynamy pracę z listami
Jak to mówią Amerykanie: first things first. W tym przypadku sprawa jest prosta: nie zaczniesz pracy z Wanted List bez posiadania konta w serwisie i zalogowania się. Proces ten jest bajecznie prosty, a szczegóły opisałem w poprzednim artykule o zakupach na Bricklink ®. W kolejnych zdaniach i paragrafach zakładam więc, że jesteś już zalogowany 🙂 .
Będąc na ekranie głównym serwisu, prawdopodobnie spostrzegłeś ikonkę w kształcie serca z podpisem Want. Na wszelki wypadek: znajduje się ona po prawej stronie głównego menu nawigacyjnego, na samej górze witryny:
Główny ekran sekcji zarządzania listami nie bombarduje nas z miejsca mnogością opcji, jest to dosyć prosta tabelka z kilkoma ważnymi informacjami. Zatrzymajmy się na moment na wspomnianej stronie:
Domyślna lista – już ją posiadasz!
W momencie gdy założyłeś konto na Bricklink ®, utworzona została dla Ciebie domyśla lista o nazwie „Default Wanted List„. Odznacza się ona kilkoma cechami. Przede wszystkim nie możesz jej usunąć, ani nawet zmienić nazwy (zwróć uwagę na nieaktywny przycisk Setup). Programiści platformy uznali, że łatwiej jest wymusić posiadanie przez użytkowników przynajmniej jednej listy, niż obsługiwać jej ewentualny brak w poszczególnych funkcjach całego systemu. Chcąc czy nie chcąc, jesteśmy więc skazani na posiadanie minimum jednej Wanted List 🙂 . Ich liczba teoretycznie jest nieograniczona, możesz utworzyć ich tak dużo, jak potrzebujesz. Z doświadczenia powiem Ci, że bardzo szybko domyślna lista przestanie spełniać Twoje wymagania. Ja na prywatnym koncie utrzymuję aktualnie dokładnie 53, a w szczytowym okresie miałem ich około siedemdziesięciu.
Przeszukiwanie list
Oprócz najbardziej znaczącej na powyższej stronie sekcji, gdzie wylistowane są wszystkie utworzone listy, znajduje się na niej także menu wyszukiwania i sortowania. Odnajdywanie frazy w nazwie listy staje się szczególnie przydatne, gdy ich liczba zaczyna wzrastać. Jeżeli będziesz skrupulatnie je nazywał, według tej samej, wygodnej dla Ciebie konwencji, wówczas wyszukiwarka stanie się niebywale użytecznym narzędziem.
Oprócz wyszukiwania list pod kątem podanej frazy, opisywany ekran pozwala także na sortowanie wyników według kilku kryteriów. Domyślnie na samej górze tabeli wyświetlają się te listy, które zostały najpóźniej utworzone. Kolejność może być zmieniona (dzięki opcji Sort by) i zamiast po dacie utworzenia, możemy posortować je według następujących kryteriów:
- Newest (domyślna opcja) – według daty utworzenia listy.
- Alphabetically – wyświetlanie nazw według porządku alfabetycznego.
- Lots – sortowanie według liczby unikalnych pozycji na liście.
- Completion – kolejność ustalana względem kompletności list (do zagadnienia kompletności dojdziemy w dalszej części artykułu).
Oprócz zastosowania konkretnego kryterium sortowania, możemy również zdecydować, czy wyniki mają być ustawione w porządku malejącym, czy rosnącym (np. alfabetycznie od Z do A lub do cyfry 0). Służy do tego opcja Order, domyślnie ustawiona na Up (porządek rosnący). Ikonki znajdujące się po prawej stronie od pola wyszukiwania i opcji sortowania, służą do zmiany sposobu wyświetlania list. Możemy użyć „kafelków” lub „surowej” tabelki bez obrazków. Dla mnie bardziej czytelny jest drugi sposób.
Części według koloru i kategorii
Trzecią sekcją, którą można wyróżnić na głównym ekranie Wanted List, jest tabelka z pogrupowanymi kategoriami znajdująca się po lewej stronie. Należy ją postrzegać jako alternatywny sposób podziału wszystkich elementów, które posiadamy na swoich listach. Możemy zgrupować je ze względu na konkretną kategorię lub kolor. Poniższy zrzut ekranu przedstawia przykładowy podział według kryterium koloru. Można z niej wyczytać, że wszystkie moje listy zawierają łącznie 88 czarnych części, 15 niebieskich itd. Kliknięcie nazwy koloru (lub nazwy kategorii) przenosi nas do zupełnie innej funkcji, jaką jest zaawansowane szukanie – opiszę to jednak w dalszej części artykułu.
Tworzenie Wanted List
Jak już wspomniałem, nawet jeżeli nie dodałeś samodzielnie listy – jedną już posiadasz. Na początku mojej przygody z Bricklink ®, Default Wanted List wystarczała na moje potrzeby. Szybko jednak okazało się, że muszę opracować lepszy sposób grupowania poszukiwanych elementów.
Tworzenie i utrzymywanie list potrzebnych części przyniesie Ci konkretne korzyści. Załóżmy, że kompletujesz kilka zestawów, w każdym z nich brakuje Ci kilku elementów. Mógłbyś wrzucić wszystkie braki na jedną listę, nawet domyślną. Utworzenie dedykowanej listy na każdy zestaw będzie mimo wszystko lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim, będziesz mógł oddzielnie śledzić progres kompletowania poszczególnych zbiorów. Szybki rzut oka na listy da Ci pogląd na bieżącą sytuację. Po drugie: będziesz miał większą kontrolę nad samymi zakupami. Dzięki Wanted List możesz wyszukiwać sprzedających, którzy posiadają w ofercie części zgrupowane w ramach danej listy.
Wykorzystując Wanted List będziesz miał również większe możliwości optymalizacji kosztów, chociażby przez redukowanie kosztów wysyłki. Zagadnienie wykorzystania list poszukiwanych części przy zakupach to obszerny temat, wybiegający nieco poza ramy tematyczne tego artykułu. Wszystkie detale opiszę w kolejnej części cyklu, wraz z omówieniem innych tematów dotyczących samych koszyków i zakupów.
Sposób 1: z poziomu ekranu głównego Wanted List
Istnieje pięć sposobów tworzenia list poszukiwanych części. Najszybszy z nich to wykorzystanie odpowiedniej opcji na ekranie głównym sekcji Wanted List. Oprócz spisu wszystkich utworzonych list, możliwości wyszukiwania, sortowania i grupowania, widok opisany kilka paragrafów powyżej dostarcza też możliwość szybkiego dodania nowej listy. Służy do tego przycisk Create New List.
Jego kliknięcie przywołuje prosty formularz, w którym podajemy nazwę nowotworzonej listy oraz opcjonalny, dodatkowy opis. Znajduje się na nim również przycisk opisany etykietą Share Wanted List oraz obiecującą adnotacją „Feature Coming Soon!„. Czekam z niecierpliwością na możliwość udostępniania list innym użytkownikom, jednak taki stan rzeczy utrzymuje się od jakiś dwóch lat :).
Po utworzeniu listy w ten sposób, zostaniesz automatycznie przeniesiony do ekranu jej szczegółów.
Sposób 2: z poziomu podglądu części
Drugim sposobem tworzenia list jest ich tworzenie „w locie” przy dodawaniu konkretnych elementów. Jeżeli przeczytałeś artykuł opisujący podstawy Bricklink ®, to wiesz już jak wyszukać daną część w katalogu. Na ekranie szczegółów elementu spostrzec możesz przycisk opisany etykietą Add to My Wanted List.
Kliknięcie na wspomniany przycisk spowoduje przywołanie nowego okna, w którym to z kolei po lewej stronie widoczna będzie opcja tworzenia nowej listy:
W przypadku tego sposobu mamy jedynie możliwość podania nazwy listy. Po kliknięciu przycisku Create lista będzie widoczna wśród pozostałych, utworzonych wcześniej. Będziemy mogli też dodać do niej od razu szukaną część, ten proces opiszę ze szczegółami w jednym z kolejnych paragrafów.
Sposób 3 – z wykorzystaniem opcji Part Out
Trzeci sposób tworzenia list poszukiwanych części pokrywa się z kolejną ważną i użyteczną funkcją Bricklink ®. Aby przedstawić Ci jaka potęga w niej drzemie, znów posłużę się przykładem. Wyobraź sobie, że wśród swoich klocków odnalazłeś jakiś bardzo charakterystyczny element, przykładowo taką tarczę:
Przeszukując katalog Bricklink ® udało Ci się ustalić, że wystąpiła ona tylko w jednym zestawie: 4730 The Chamber of Secrets z 2002 roku. Postanawiasz go odbudować, pomimo druzgocących braków. Utworzenie Wanted List i dodanie wszystkich szukanych elementów, dla tego składającego się z ponad pięciuset części zestawu, byłoby karkołomnym zadaniem. Na szczęście programiści Bricklink ® przewidzieli takie scenariusze i zaimplementowali pomocną w takich momentach opcję Part Out.
Funkcja ta polega na rozdzieleniu zestawu na części składowe. Operacji tej dokonać możesz albo z poziomu widoku szczegółów danego zestawu, albo korzystając bezpośrednio z odpowiedniej opcji w sekcji Wanted List. De facto oba podejścia prowadzą do tego samego miejsca w serwisie, dlatego droga, którą dostaniesz się do Part Out nie ma większego znaczenia.
Kliknięcie na zaznaczony powyżej odnośnik przekieruje nas do formularza, w którym będziemy mogli wyodrębnić części zestawu i dodać je do nowej lub istniejącej listy. Na tym etapie skupiamy się jednak na samym tworzeniu Wanted List. Możliwość taka dostępna jest w sekcji Wanted List options wspomnianego formularza. W polu wyboru możemy wyszukać istniejącą listę, lub wybrać pozycję Create New Wanted List, a następnie podać nazwę nowoutworzonej listy (nie może być taka sama, jak którejś z już istniejących list). Dzięki wykorzystaniu tego sposobu można szybko utworzyć listę składającą się z wielu elementów. Jest to metoda, z której sam korzystam najczęściej. Wszystko będzie jednak zależało od tego jakie będą Twoje oczekiwania wobec Bricklink ® i jakie cele przed sobą postawisz.
Sposób 4 – z poziomu koszyka
Kolejną metodą na stworzenie listy jest zapis gotowego koszyka. Pierwszym krokiem będzie oczywiście dodanie do niego odpowiednich pozycji z katalogu danego sklepu. Gdy koszyk jest już przygotowany do złożenia zamówienia, interesującą Cię opcję znajdziesz na ekranie podglądu.
Będąc na ekranie podglądu koszyka, zwróć uwagę na nieaktywny przycisk Add to Wanted List. Aby skorzystać z tej opcji i utworzyć Wanted List, musisz najpierw zaznaczyć konkretne pozycje, jakie zamierzasz do niej dodać.
W celu szybkiego zaznaczenia wszystkich pozycji znajdujących się w koszyku, możesz kliknąć przycisk znajdujący się w górnej części tabeli, zaraz po lewej stronie nagłówka Image. Opcja Add to Wanted List stanie się aktywna, gdy zostanie wybrany przynajmniej jeden element.
W oknie, które pojawi się po kliknięciu przycisku, możesz określić parametry listy takie jak nazwa (domyślnie ustawiana na nazwę sklepu, którego dotyczy koszyk) oraz pożądany stan części.
Kliknięcie przycisku Save poskutkuje utworzeniem listy. Na potwierdzenie poprawnego wykonania całej operacji Bricklink ® wyświetli odpowiedni komunikat.
Sposób 5 – import z pliku
Piątym i ostatnim sposobem tworzenia Wanted List jest import pliku. Prawdopodobnie będzie to opcja, z której będziesz korzystał najrzadziej. Ogólna idea jest taka, że odpowiednio sformatowany plik może zostać załadowany do systemu i przekonwertowany do listy poszukiwanych części. Proces ten przeprowadza się korzystając z opcji Upload, do której dostęp otrzymamy wchodząc na ekran główny Wanted List. Dla przypomnienia: jest to przycisk z ikonką serca znajdujący się po prawej stronie menu na górze strony.
Podobnie jak w przypadku opcji Part Out, pominę tu póki co kwestię dodawania elementów do listy. To co w bieżącym kontekście jest istotne, to rozwijana lista z etykietą Add to. Tak, jak to miało miejsce przy poprzednim sposobie tworzenia, także tutaj możemy wybrać opcję Create New Wanted List oraz podać nazwę nowej listy.
Szczegółowy widok Wanted List
Pusta lista poszukiwanych części nie przyniesie rzecz jasna żadnego pożytku. Zanim jednak dowiesz się jak umieszczać na niej potrzebne elementy, pozwól, że przyjrzymy się razem widokowi szczegółowemu listy. Aby do niego przejść, wystarczy, że na ekranie głównym sekcji Wanted List wybierzesz interesującą Cię pozycję, a następnie klikniesz na jej nazwę. Popatrzmy, jakie nowe możliwości daje nam szczegółowy widok listy:
Wskaźnik kompletności
Na samej górze, poza nazwą listy, widoczny jest pasek postępu. Wskazuje on stopień kompletności listy wyrażony w procentach. To, na co należy zwrócić uwagę, to sposób w jaki ten wskaźnik jest obliczany. Mówi on tak na prawdę o tym ile z unikalnych pozycji na naszej liście zostało już skompletowanych. Posługując się przykładem widocznym na powyższym zrzucie ekranu, jeżeli kupiłbym 20 piaskowych elementów 3010 i odpowiednio zmienił wartość pola Have, wówczas wskaźnik kompletności listy zmieni wartość na 33%. Stanie się to, ponieważ skompletowałem jedną z trzech pozycji na liście. Pomimo, że de facto posiadam jedynie około 11% wszystkich części. Trzeba o tym pamiętać, gdyż wartości te mogą być czasami wysoce niewspółbieżne.
Wyszukiwanie po kategorii
W menu poniżej nazwy listy i wskaźnika kompletności, znajduje się kilka użytecznych opcji. Zacznijmy od przyglądnięcia się jakie zaawansowane parametry wyszukiwania oferuje omawiany widok. W tym celu rozwiń panel wyszukiwania, klikając na przycisk More Options, znajdujący się po prawej stronie od pola Search Wanted List.
Sekcja podzielona została na 3 kolumny. Pierwsza z nich – View by Category – robi praktycznie to samo co opisana kilka paragrafów wcześniej, znajdująca się na głównym ekranie Wanted List, opcja grupowania części ze względu na kategorię. Inny jest tylko kontekst, na tamtym ekranie funkcja dotyczyła wszystkich części na wszystkich listach, tu wyszukujemy jedynie wśród elementów znajdujących się na bieżącej liście.
Wyszukiwanie po parametrach części
Środkowa kolumna – Item filters – zawiera kilka opcji wyszukiwania po parametrach poszczególnych części:
- Color: możesz wyszukać tylko części, które na Twojej liście widnieją w konkretnym, wybranym kolorze. Ważne, aby wspomnieć tu, że możesz dodawać do list klocki bez określania ich kolorystyki. Będzie to miało później wpływ na wyszukiwanie ofert, dlatego zawsze upewnij się, że dodajesz do listy elementy o odpowiednim kolorze (chyba, że w danym przypadku nie ma to dla Ciebie znaczenia).
- Years: pozwala na znalezienie na liście pozycji wydanych w danym roku. Dla pełnych zestawów nie ma tu żadnej filozofii, trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku części. Większość klocków nie jest produkowana tylko w jednym roku, a w określonym przedziale lat. Parametr Years będzie więc dotyczył roku, w którym dany element pierwszy raz pojawił się w oficjalnych zestawach. Posługując się ponownie zrzutem ekranu z podglądem listy: jeżeli wybrałbym w filtrze Years 2016 rok, to żaden z trzech elementów mojej listy nie zostałby uwzględniony w wynikach wyszukiwania, ponieważ żaden z nich nie zaczął być produkowany dokładnie w 2016 roku.
- Condition: parametr umożliwiający wyszukanie części spełniających kryterium stanu – do wyboru są opcje: nowe (new), używane (used), dowolne (any).
- Price: dzięki tej opcji możesz wyszukać części, dla których określiłeś cenę maksymalną. Osobiście niezwykle rzadko ją określam, więc nigdy nie korzystałem jeszcze z tego filtra.
- Wanted Qty (quantity): pozwala wyszukać elementy według liczby egzemplarzy, które potrzebujesz.
- Email notified: możesz dzięki temu filtrowi znaleźć elementy, dla których uaktywniłeś powiadomienia (więcej o tym temacie w dalszej części artykułu).
- Found in: zdecydowanie jedna z najbardziej przydatnych opcji! Filtr umożliwia wyszukanie na Wanted List wszystkich części, które weszły w skład konkretnego zamówienia. Oczywiście niezbędny jest jego numer, tak więc dopóki żadnego nie złożysz, filtr ten nie będzie dla Ciebie przydatny. Jego użycie pozwala szybko znaleźć i zaktualizować stan posiadania części kupionych w ramach danego zamówienia.
- Hide Items if Have Qty is >= Want Qty: dodatkowa opcja, która pozwala ukryć te części, dla których wartość Have jest większa bądź równa wartości Want.
Wyświetlanie informacji o wyprzedażach
Trzecia kolumna – Items for Sale Options – pozwala wyświetlić przy każdym wyszukanym elemencie informacje o sprzedających, którzy w danej chwili mają na tę część obniżoną cenę. Aby ją uaktywnić, należy przełączyć opcję Items for Sale z Hide na Show:
Po zastosowaniu powyższej zmiany, lista wyników wyszukiwania nieco się zmieni. Zostanie poszerzona o dodatkowy panel, jak na poniższym zrzucie ekranu:
Pozostałe opcje w kolumnie Items for Sale Options w panelu wyszukiwania, pozwalają na zawężenie listy sprzedawców do określonego regionu lub kraju. Możesz również określić w jaki sposób sprzedawcy mają być posortowani. Warte wzmianki są również dwa przełączniki przy opcji Exclude. Pierwszy z nich, Incomplete, umożliwia usunięcie z listy sprzedawców, którzy posiadają w obniżonej cenie tylko niepełny zestaw (co oczywiście ma sens tylko w przypadku, gdy na liście posiadamy przynajmniej jedną taką pozycję).
Druga opcja, Super Lots, daje możliwość odrzucenia sprzedawców, którzy dany element posiadają w obniżonej cenie, ale tylko w ramach tzw. Super Lot. W skrócie: jest to zdefiniowany przez sprzedającego zbiór pozycji z katalogu (części, zestawów itp.), który jest sprzedawany jako całość. Przykładowo możemy natknąć się na Super Lot składający się ze wszystkich minifigurek wchodzących w skład danej serii. Jeżeli sprzedający wystawił figurkę w ramach Super Lot, wówczas nie możemy kupić jej od niego bez zakupu pozostałych składników Super Lot. Nie jest to bardzo popularna praktyka, lecz czasami jest spotykana.
Dodawanie pozycji do Bricklink ® Wanted List
Jako, że skupiliśmy się w tym momencie na ekranie szczegółów Wanted List, jest to bardzo dobry moment, aby omówić sposoby dodawania nowych pozycji do listy. Jeden z nich mamy właśnie w zasięgu kursora 🙂 .
Kliknięcie przycisku Add Item, znajdującego się w grupie przycisków obok pola wyszukiwania, powoduje otwarcie nowego okna, zawierającego uproszczoną wyszukiwarkę pozycji z katalogu Bricklink ®.
Przeszukiwanie należy rozpocząć od wybrania typu z rozwijanej listy Item Type. Do wyboru jest ich 8, każdy odnosi się do innego rodzaju produktów zaindeksowanych przez Bricklink ®:
- Set – katalog pełnych zestawów LEGO ®, zarówno używanych jak i nowych, z oryginalnym opakowaniem lub luzem.
- Part – zawiera wszystkie pojedyncze części LEGO ®, od klocków, przez elementy gumowe i tekstylne, aż po naklejki.
- Minifig – obszerny katalog minifigurek, które kiedykolwiek pojawiły się w przynajmniej jednym oficjalnym produkcie LEGO ®. Będą to więc zarówno minifigurki kolekcjonerskie, jak też dodatki do gazetek oraz figurki wchodzące w skład zestawów.
- Gear – katalog przeróżnych akcesoriów niebędących klockami ani elementami zestawów. Znajdują się tu wszelkie pojemniki, kubki, zegarki, elementy garderoby, ozdoby i wszystko co tylko można sobie wyobrazić 🙂 .
- Book – książki, czasopisma i wszystko, co posiada numer ISBN/ISSN.
- Instructions – zawiera wszystkie wydane do oficjalnych zestawów LEGO ® instrukcje.
- Orignal Box – oryginalne opakowania po zestawach LEGO ®, w tym pudełka oraz opakowania foliowe.
- Catalog – typ do którego zaliczane są oficjalne katalogi LEGO ®, wydane w wersji papierowej.
Po wybraniu typu, w polu Categories poniżej, pojawi się lista kategorii skojarzonych z danym typem. Jest ich setki, nie sposób więc wszystkich tu wymienić. Dodam tylko, że poznanie tych kategorii (przynajmniej dla typu Part), jest kluczem do sprawnego wyszukiwania części w katalogu Bricklink ® 🙂 .
Wybór części i określenie parametrów
Gdy wybierzemy już odpowiednią kategorię, w środkowym polu pod etykietą Search, pojawią się wszystkie pozycje z danej kategorii. Lista zawiera grafikę lub zdjęcie przedstawiające element, jego nazwę oraz numer. Wyniki mogą być dynamicznie przeszukiwane korzystając z pola tekstowego Search umieszczonego powyżej.
Wybór części spowoduje, że w ostatniej kolumnie Colors pojawi się lista kolorów. Jeżeli zaznaczone jest pole Show only colors for sale, wówczas zobaczymy tylko takie, w jakich dana część aktualnie jest w sprzedaży. W nawiasie, obok nazwy koloru, znajduje się informacja o liczbie aktywnych ofert.
Po wybraniu koloru, możemy określić dodatkowe parametry wybranej pozycji, takie jak pożądany stan (Condition), potrzebna ilość (Qnt, od Quantity) oraz maksymalna cena (Max Price). Pole Remarks pozwala na zamieszczenie własnej notatki, natomiast przełącznik Notify daje możliwość skonfigurowania powiadomień. Poniższy zrzut ekranu przedstawia przykładową, wyszukaną w powyższy sposób część:
Nie będzie pewnie dla Ciebie zaskoczeniem, że kliknięcie niebieskiego przycisku Add to List, spowoduje dodanie elementu do aktywnej listy. Okno dialogowe pozostanie jednak otwarte, możemy więc w szybki sposób dodać kolejną pozycję o podobnych parametrach lub wyszukać inną część całkowicie od nowa.
Dodawanie pozycji do Wanted List z poziomu katalogu Bricklink ®
Oprócz dodawania części do listy przy pomocy opisanej wyżej metody, istnieją jeszcze trzy inne sposoby. Pokrywają się one z opisanymi wcześniej funkcjami, za pośrednictwem których możemy tworzyć Wanted List. Przejdź teraz do strony szczegółów dowolnej części (dla ułatwienia, wystarczy, że klikniesz ten link).
Tak jak wskazałem przy opisywaniu sposobów dodawania Wanted List, kliknięcie przycisku Add to My Wanted List na ekranie szczegółów części, przywołuje okno dialogowe, pozwalające na dodanie elementu do listy (już istniejącej lub nowoutworzonej).
Procedura wygląda niemal identycznie jak przy poprzednim sposobie, z tą różnicą jednak, że musimy określić do której listy chcemy pozycję dodać (tam wynikało to z kontekstu). Trochę inaczej zachowuje się też okno po kliknięciu na przycisk Add to Wanted List – tym razem zostanie ono zamknięte.
Dodawanie elementów przez funkcję Part Out
Jedna z moich ulubionych i najczęściej wykorzystywanych funkcji na Bricklink ® – Part Out – również pozwala na dodawanie elementów do listy. Właściwie jest to jej główne zadanie 🙂 . Mniej więcej w 1/3 artykułu opisałem jak dostać się do tej opcji z poziomu konkretnego zestawu. Możesz z niej też skorzystać przechodząc bezpośrednio do ekranu głównego Wanted List (ikonka serca w górnym menu), a następnie na ciemnoszarym pasku wybierając opcję Part Out.
Dla przypomnienia: Part Out pozwala rozłożyć daną pozycję z katalogu Bricklink ® na części składowe. Pierwszym krokiem po znalezieniu się na ekranie Part Out an Item, jest wybranie zestawu, części, minifigurki, książki lub akcesorium, które chcesz podzielić na odrębne podzespoły:
W Bricklink ® tylko pozycje zakwalifikowane do jednego z tych pięciu typów, można rozkładać na czynniki pierwsze. W zależności od wybranej opcji, kolejne kroki mogą się nieco różnić. Na potrzeby opisu wykorzystałem więc typ Set i do niego będą wszystkie odniesienia w tekście i na zrzutach ekranu. Cały proces wygląda jednak bardzo podobnie dla każdego z pozostałych typów.
W drugim kroku musimy wybrać konkretny zestaw . Możemy znaleźć go po numerze lub skorzystać z opcji Choose. Wyświetla ona – znajome już – okno przeszukiwania katalogu z automatycznie wybranym, odpowiednim typem.
Dodatkowe opcje funkcji Part Out
Po wybraniu konkretnej pozycji z katalogu, zmiany nastąpią w kolejnej sekcji ekranu Part Out, oznaczonej etykietą Include the following items. Służy ona do określenia jakie grupy elementów chcemy wyodrębnić z wybranego zestawu. Domyślnie zawsze będą to części oraz minifigurki wchodzące w jego skład. Możemy także dołączyć oryginalne opakowanie (original box) i/lub instrukcję (instructions). Zaznaczenie opcji Include extra parts spowoduje, że do listy, dodane zostaną także części zapasowe, które producent zawarł w danym zestawie (o ile Bricklink ® posiada taką informacje, nie jest to regułą). Klikając natomiast na opcję Part out as individual parts (odnoszącą się do minifigurek), rezultatem będzie uwzględnienie na liście nie tyle całych figurek, ale rozbicie każdej z nich również na części składowe (tors, głowę, ręce, akcesoria itp.).
Sekcja Wanted List Options, znajdująca się na samym dole ekranu Part Out, została z grubsza omówiona już wcześniej. Tu określamy, czy wyodrębnione części dodane zostaną do istniejącej listy, czy do nowoutworzonej. Standardowo, możemy tu również podać pożądany stan elementu. Pole Quantity zachowuje się tu jednak nieco inaczej, niż w innych miejscach gdzie podawaliśmy ilość potrzebnych części. Zaznaczenie opcji Match Min Wanted Qty with Quantity found in Item spowoduje przemnożenie wszystkich elementów zestawu przez podany współczynnik.
Weryfikacja wynikowej listy
Jeżeli wszystkie opcje poustawiałeś zgodnie z własnymi potrzebami, kliknij przycisk Submit for Edit na samym dole ekranu. Zostaniesz przeniesiony do drugiego kroku całego procesu, gdzie będziesz mógł zweryfikować czy lista zawiera dokładnie to, czego oczekujesz.
Na tym etapie możesz zmodyfikować parametry poszczególnych pozycji na liście. Jeżeli chcesz całkowicie usunąć z docelowej kolekcji którąś z pozycji, zaznacz przy niej pole Exclude. Uwaga: podanie wartości 0 lub pozostawienie pustego pola Quantity poskutkuje dodaniem pozycji do listy bez sprecyzowanej minimalnej ilości.
Jeżeli wszystkie pozycje na Wanted List spełniają Twoje oczekiwania, czas sfinalizować proces. W tym celu kliknij znajdujący się na samym dole niebieski przycisk Add to Wanted List. Voilà! Właśnie nauczyłeś się korzystać z prawdopodobnie najbardziej przydatnego narzędzia na Bricklink ®. Dobra robota! 🙂
Dodawanie elementów poprzez import pliku
Poza dotąd opisanymi sposobami na dodawanie pozycji do Wanted List na Bricklink ®, możesz skorzystać też z możliwości zaimportowania odpowiednio przygotowanego pliku. Osobiście korzystam z tej funkcji tylko wtedy, gdy potrzebuję zaimportować do siebie czyjąś listę. Opcja ta jest dostępna po przejściu na ekran główny Wanted List (pewnie już pamiętasz, ale na wszelki wypadek: ikonka serca 🙂 ), a następnie kliknięciu (na ciemnoszarym pasku) przycisku Upload.
Ekran Upload to Wanted List jest wyjątkowo prosty. Cały proces sprowadza się do wybrania Wanted List z rozwijanej listy oznaczonej etykietą Add to, lub wybrania tamże opcji Create New Wanted List i podania jej nazwy w polu tekstowym, które się wówczas pojawi. Kolejnym krokiem jest wybór z dysku (lub przeciągnięcie na zaznaczony przerywaną linią obszar) odpowiedniego pliku. Wspierane jest kilka formatów, specyficznych dla różnych narzędzi do projektowania własnych konstrukcji. Możesz przykładowo zaimportować, utworzony wcześniej w programie Stud.io, zestaw elementów wchodzących w skład Twojego MOCa, aby szybko znaleźć i kupić wszystkie potrzebne części.
Jak pewnie zauważyłeś, widok Upload to Wanted List zawiera dwie zakładki. Przełączając się na Upload BrickLink ® XML format, obszar, gdzie mogłeś dotychczas załadować plik, zmieni się na pole tekstowe. W nim możesz wkleić tekst sformatowany zgodnie ze standardem XML wymaganym przez Bricklink ®. W ten właśnie sposób możesz zaimportować listę, którą inny użytkownik wcześniej wyeksportował do pliku XML (opiszę ten proces pod koniec artykułu). Klikając przycisk Proceed to verify items, przejdziesz do ekranu weryfikacji tworzonego zbioru. Działa on identycznie jak w przypadku użycia funkcji Part Out. Wymagania Bricklink ® dotyczące formatu XML znajdują się pod tym linkiem. Z zamieszczonej tam informacji wynika jednak, że opis jest w trakcie zmian i może nie być w 100 procentach aktualny.
Śledzenie postępu
Poznałeś już wszystkie metody tworzenia list poszukiwanych części oraz dodawania do nich pozycji z katalogu Bricklink ®. Każda z nich sprawdza się w różnych sytuacjach. Dobrze jest więc mieć je cały czas gdzieś „z tyłu głowy” podczas eksploracji platformy. W tym artykule celowo pomijam opis procesu zakupu części korzystając z Wanted List. To zagadnienie – moim zdaniem – lepiej wpasowuje się w temat artykułu dotyczącego zakupów. Załóżmy jednak na chwilę, że udało Ci się sfinalizować jakieś transakcje, a zamówione części są już w Twoich rękach. Aby uniknąć zamieszania i ryzyka zamówienia tych samych elementów po raz drugi, powinieneś zawsze skrupulatnie aktualizować liczbę potrzebnych egzemplarzy danej pozycji na liście. Pokażę Ci jak to robić, wróćmy na ekran podglądu szczegółów listy:
Czasami w trakcie pracy z Wanted List na Bricklink ®, może zaistnieć potrzeba, aby nanieść mniejsze lub większe poprawki. Wiesz już jak dodawać nowe pozycje do aktualnej listy. Aby zmodyfikować już dodane elementy, musisz uaktywnić tryb edycji. Można to zrobić na jeden z dwóch sposobów: klikając przycisk Edit znajdujący w górnej części ekranu obok pola Search Wanted List, lub klikając którąkolwiek z komórek w kolumnach Condition, Max Price, Quantity, Remarks lub Notify. Aktywny tryb edycji rozpoznasz po kilku zmianach w wyglądzie interfejsu użytkownika: przycisk Edit zmienia się na niebieski przycisk Save, komórki zamiast zwykłego tekstu zawierają edytowalne pola, a na samym dole pojawia się niebieski pasek z przyciskami Cancel oraz Save Changes.
Wszystkie wprowadzone zmiany muszą zostać zapisane – nie zapomnij więc, po odpowiednim zmodyfikowaniu pól, kliknąć przycisku Save w górnym menu, lub Save Changes na pasku na samym dole ekranu. Uwaga! Aktywny tryb edycji nie blokuje możliwości odświeżania strony, ani klikania na odnośniki. Jeżeli to zrobisz, wszystkie zmiany, które nie zostały zapisane, zostaną utracone 🙁 .
Masowa zmiana parametrów
Aby w pełni omówić możliwości modyfikacji listy, nie możemy pominąć kilku przydatnych operacji. Zerknij na niebieski pasek z przyciskami znajdujący się bezpośrednio nad oraz pod tabelą z właściwą listą:
Dzięki dostępnym tu opcjom, możesz zastosować modyfikacje dla wielu części na raz. Pierwszym krokiem będzie zaznaczenie tych pozycji, które chcemy zmodyfikować w ten sam sposób:
Przyciski Move oraz Copy pozwalają odpowiednio na przeniesienie lub skopiowanie wybranych pozycji z listy do innej (istniejącej lub nowej) Wanted List. Opcje dostępne po prawej stronie od etykiety Apply, służą natomiast do zastosowania tej samej wartości odpowiedniego parametru dla wszystkich zaznaczonych pozycji. Z uwagi na fakt, że niektóre ze wspomnianych opcji udostępniają ciekawe, dodatkowe funkcje, poniżej rozpisałem je punkt po punkcie:
Color – umożliwia zmianę pożądanego koloru części lub akcesorium na wybrany z listy. Uwaga! Lista zawiera wszystkie zdefiniowane w Bricklink ® kolory. System nie weryfikuje czy wybrany klocek występuje w kolorze, który wybrałeś.
Condition – pozwala ustawić wymagany stan dla wybranych elementów.
Price – możesz dzięki tej opcji ustawić cenę maksymalną dla wszystkich zaznaczonych pozycji. Dodatkowo istnieją do wyboru trzy sposoby jej określenia:
- As Amount – przypisuje każdej pozycji taką samą, podaną cenę maksymalna,
- As Price Guide – wyznacza cenę każdego elementu indywidualnie na podstawie cen rynkowych. System potrafi wyłuskać ceny danej pozycji z aktualnych lub historycznych ofert, a następnie je uśrednić, wyciągnąć cenę maksymalną lub minimalną. Na tej podstawie platforma określa wartość do zapisania w polu Max Price,
- Increase/Decrease – umożliwia zmianę ceny w sposób relatywny, zwiększenie jej lub zmniejszenie o podany procent lub kwotę wyrażoną w walucie.
Quantity – opcja ta daje Ci możliwość zmiany wartości Want dla wybranych pozycji na liście. Podobnie jak w przypadku Price, oferuje trzy możliwe metody wyznaczania docelowej liczby:
- As Amount – dla wszystkich elementów zapisze do pola Want tą samą, podaną liczbę,
- Multiply Quantity – pozwala przemnożyć aktualne wartości Want przez podany współczynnik,
- Divide Quantity – analogicznie jak Multiply Quantity, ale w drugą stronę 🙂 .
Remark – dzięki tej opcji, możesz ustawić tą samą notatkę dla wszystkich zaznaczonych pozycji. Uwaga! Istniejące notatki zostaną nadpisane!
Masowe usuwanie elementów z Wanted List
Funkcja masowego nadpisywania parametrów będzie przydatna szczególnie przy zarządzaniu listami, składającymi się z wielu pozycji. Oprócz edycji wielu elementów, istnieje też możliwość grupowego usuwania ich z listy. Do tego celu służy ikonka z wizerunkiem kosza na mieści. Usunięcie wymaga dodatkowego potwierdzenia. Inaczej wygląda to w przypadku masowej edycji, gdzie po kliknięciu przycisku Apply, nie wyświetla się już prośba o potwierdzenie, żądana operacja wykonuje się natychmiast! Warto o tym pamiętać, aby przypadkiem nie nadpisać sobie jakiś kluczowych danych. Wprowadzonych zmian niestety nie da się cofnąć.
Aktualizacja Want przy użyciu danych zamówienia
Spośród opcji, dostępnych w menu widocznym po prawej stronie od pola Search Wanted List, omówiliśmy już Edit, Upload oraz Add Item. Aby mieć pełny obraz mnogości funkcji oferowanych przez platformę Bricklink ®, przyjrzyjmy się razem trzem pozostałym: Apply Order, Setup oraz Download, począwszy od tej pierwszej.
Jak już zdążyłeś na pewno zauważyć, w systemie Bricklink ® bardzo wiele czynności można przeprowadzić na więcej niż jeden sposób. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku składania zamówień. Wszystkie szczegóły, które warto na ten temat wiedzieć, opiszę w dedykowanym artykule. Teraz załóżmy, że hipotetyczne, zrealizowane zamówienia, o których pisałem kilka akapitów wyżej, złożone zostały bezpośrednio z poziomu witryny konkretnego sklepu. Tym, co powinieneś zrobić zaraz po zweryfikowaniu otrzymanego towaru, jest aktualizacja wartości Have w odpowiednich pozycjach na Twoich listach. Jak się do tego zabrać w przypadku, gdy zamówiłeś np. 1000 różnych elementów, a wiele z nich w więcej niż jednym egzemplarzu? Robienie tego ręcznie trwałoby godzinami! Odpowiedzią jest wykorzystanie opcji Apply Order.
Jak działa Apply Order
Zadanie funkcji Apply Order jest proste: służy do dopasowywania pozycji z konkretnego zamówienia do elementów wyszczególnionych na aktywnej liście. Po kliknięciu na przycisk Apply Order pojawi się prosty formularz składający się z dwóch etapów. W pierwszym kroku wybieramy jedno z dostępnych zamówień. Bricklink ® wyświetla tu tylko te, które w jakimkolwiek stopniu pokrywają się z aktywną listą. Poszczególne kolumny są dosyć oczywiste, może jedynie dwie ostatnie warte są wspomnienia: Items oznacza liczbę unikalnych pozycji z Wanted List, które są jednocześnie składnikiem danego zamówienia. Pole Fullfils zawiera natomiast informacje o tym w jakim stopniu zamówienie kompletuje aktywną listę. Interesujące nas zamówienie wybieramy klikając przycisk Select.
W drugim kroku Bricklink ® wyświetli nam wszystkie pozycje pasujące do aktywnej Wanted List. Mamy w tym miejscu również możliwość zmodyfikowania wartości Quantity to Apply. Dla poszczególnych części, dodana ona zostanie do aktualnej wartości Have. System sam ustawia domyślną wartość Quantity to Apply na liczbę kupionych sztuk (jeżeli kupiono mniej niż potrzeba), lub na liczbę potrzebnych sztuk (gdy w zamówieniu było ich mniej, niż n Wanted List). Kliknięcie przycisku Apply to List kończy operację i odpowiednio modyfikuje listę poszukiwanych części.
Eksport Wanted List z Bricklink ® do pliku
Jeden z dwóch nieomówionych jeszcze przycisków w menu, znajdującym się zaraz pod nazwą listy i paskiem postępu kompletowania, jest Download. Jego kliknięcie może doprowadzić użytkownika do lekkiej dezorientacji, z pozoru nic się wówczas nie dzieje. Po chwili jednak uruchamia się pobieranie pliku zawierającego wszystkie informacje o Wanted List. Zawartość pliku może być następnie wklejona korzystając z opcji Upload, którą omówiłem w jednej z poprzednich sekcji. Typowy przypadek użycia tej funkcji to wyeksportowanie własnej listy i udostępnienie jej innemu użytkownikowi w celu złożenia wspólnego zamówienia i podzielenia się kosztami przesyłki.
Krótki opis, umieszczonej w skrajnej prawej części menu, opcji Setup, kończy opis sposobów modyfikacji i wpływania na kształt listy. Kliknięcie przycisku spowoduje przywołanie okna, które widziałeś już przy okazji tworzenia nowej listy z poziomu ekranu głównego Wanted List. Możesz w nim zmienić nazwę listy i/lub jej opis, a także całkowicie ją usunąć.
Powiadomienia od Bricklink ®
Ostatnią z funkcji oferowanych przez Bricklink ® w ramach Wanted List są powiadomienia e-mail. Przyjmijmy, że na Twojej liście potrzebnych części znajduje się jakiś unikalny element. Niech to będzie trójwymiarowa płyta bazowa z motywem wyspy, która była użyta w kilku, dosyć starych zestawach. W momencie pisania tego zdania, spośród polskich sklepów na Bricklink ®, żaden nie posiada jej w swojej ofercie. Możesz oczywiście znaleźć ją u zagranicznych sprzedawców, jeżeli jednak bardziej zależy Ci na obniżeniu kosztów wysyłki, niż na czasie – wówczas istnieje możliwość ustawienia powiadomień dla danej pozycji na Wanted List. To jak to zrobić nie powinno już być dla Ciebie już zagadką. Kilkukrotnie natknęliśmy się na taką możliwość w różnych miejscach systemu, zarówno przy dodawaniu części do listy, jak i podczas jej edycji.
Rezultatem uaktywnienia opcji powiadomień będzie otrzymanie wiadomości e-mail za każdym razem, gdy w ofercie któregoś ze sprzedawców pojawi się element spełniający Twoje kryteria. Im więcej kryteriów podasz (czyli maksymalną cenę, potrzebną liczbę egzemplarzy, stan, kolor), tym mniej powiadomień będziesz dostawał. Jeżeli jednak jakieś już przyjdzie – będziesz miał pewność, że pojawiła się oferta dotycząca dokładnie takiej części, jakiej poszukujesz.
Wiadomość e-mail, jaką otrzymasz w momencie pojawienia się w sprzedaży potrzebnego elementu, zawiera kilka ważnych informacji. Dowiesz się z niej kiedy pojawiła się oferta (niestety, czas nie jest podany według strefy czasowej użytkownika 🙁 ), jakie są parametry (stan, cena, dostępna liczba egzemplarzy), a także podstawowe informacje o samym sprzedawcy (lokalizacja sklepu, do jakich krajów wysyła zamówienia, jaka jest minimalna wartość zamówienia oraz jaki posiada Feedback Rating (różnica pomiędzy liczbą pozytywnych i negatywnych opinii).
Konfiguracja powiadomień
Powiadomienia są wyjątkowo przydatną funkcjonalnością powiązaną z Wanted List. Zauważ jednak, że na samej liście nigdzie nie podawaliśmy z jakich regionów świata oferty nas interesują. Jak więc upewnić się, że nie będziemy otrzymywać powiadomień z ofertami od sprzedających np. z USA? Do tego celu służą pewne opcje prezentowane w widoku preferencji użytkownika. Aby się do niego dostać, kliknij ikonę My BL w menu na samej górze strony, a następnie wybierz opcję Settings -> My Wanted List Settings.
Ekran ten pozwala zmodyfikować nieco sposób działania Wanted List. Teraz skupię się wyłącznie na opcjach związanych z powiadomieniami e-mail, pozostałe omówione zostaną w artykule poświęconym preferencjom użytkownika.
Pierwsza sekcja zawiera kilka przełączników, które pozwalają określić jakie oferty nie będą uwzględniane w powiadomieniach:
- Opcja pierwsza służy do deaktywowania otrzymywania wszelkich powiadomień. Możemy je wyłączyć gdy tymczasowo nie chcemy dostawać wiadomości z informacją o nowych ofertach, ale chcemy zarazem wyłączać powiadomień dla każdego z elementów z osobna. Gdy opcja jest zaznaczona, Bricklink ® będzie wysyłał powiadomienia.
- Druga opcja odpowiada za odfiltrowanie ofert od sprzedawców, którzy nie prowadzą wysyłki do Twojego kraju. Domyślnie opcja jest włączona, co oznacza, że ze wszystkich ofert, o których otrzymałeś powiadomienie, możesz skorzystać.
- Opcja trzecia pozwala automatycznie odrzucić oferty sklepów, które dodałeś do listy nielubianych (o tym więcej w nadchodzącym artykule dotyczącym zamówień).
- Ostatnia z opcji odfiltrowuje oferty sprzedawców, którym podpadłeś i to oni dodali Cię do listy zablokowanych kupujących. Życzę Ci, aby nigdy do tego nie doszło 🙂 .
Wybór używanej waluty
Poniżej opisanych opcji znajdziesz rozwijaną listę z walutami. Ustawienie to ma wpływ ceny maksymalne wprowadzone do Wanted List, a także na powiadomienia e-mail. Uwaga! Jeżeli zmienisz walutę, a masz wprowadzone już jakieś ceny maksymalne, będziesz musiał sam zadbać o to, aby odpowiednio je pozmieniać! Przykładowo, gdy zmienisz walutę z PLN na EUR, wszystkie ceny na wszystkich listach będą musiały zostać przemnożone przez aktualny kurs wymiany EUR na PLN.
Ustawienie, co do którego mam niemal pewność, że będziesz chciał zmodyfikować, znajduje się tu:
Domyślnie zaznaczona jest opcja Anywhere, co oznacza, że będziesz otrzymywał powiadomienia o ofertach ze wszystkich zakątków świata, o ile prowadzą wysyłkę do Twojego kraju. Możesz zmienić tę opcję na konkretny kraj lub region, aby nie brać pod uwagę ofert np. z Japonii czy USA. Jeżeli zastanawiasz się dlaczego miałbyś nie brać ich pod uwagę, napiszę tylko pojedynczymi słowami: koszty wysyłki, cło, podatek VAT – szczegóły opiszę jednak w oddzielnym artykule. Zakładam, że mieszkasz w Polsce, na ten moment powinieneś więc rozważyć zmianę omawianej opcji na Polskę (ewentualnie całą Unię Europejską).
Podsumowanie Bricklink ® Wanted List
Nie istnieje jeden, uniwersalny i optymalny sposób zarządzania Wanted List. U mnie sprawdza się tworzenie oddzielnych zbiorów nawet na mikroprojekty (na przykład gdy kompletuję konkretną minifigurkę). Być może takie podejście u Ciebie nie będzie działało dobrze i zdecydujesz się na korzystanie z jednej listy. Swój idealny sposób musisz wypracować sam.
Wyobraź sobie, że pierwszy raz w życiu masz w rękach wiertarkę. Aby jej użyć, musisz poznać pewne elementarne zasady: potrafić założyć wiertło, wiedzieć który przycisk trzeba nacisnąć, aby uruchomić silnik itd. To, do czego jej użyjesz, zależy już od Twoich indywidualnych potrzeb i nikt nie da Ci uniwersalnego przepisu. Ta analogia odzwierciadla cel tego artykułu. Moją misją było uzbrojenie Cię w narzędzie, które użyte w umiejętny sposób, pozwoli Ci na bardziej efektywne korzystanie z platformy Bricklink ®.
Początkowo planowałem, aby artykuł ten omawiał jeszcze kilka zagadnień. Jego objętość musiałaby jednak przekroczyć wszelkie miary przyzwoitości, dlatego zdecydowałem się trzymać tematu tworzenia i zarządzania Wanted List na Bricklink ®. Do tematu jeszcze odniosę się w artykule poświęconym składaniu zamówień oraz w oddzielnym wpisie dotyczącym zaawansowanym preferencjom użytkownika.
Jeżeli wytrwałeś do tego momentu, a nawet jeżeli tylko przejrzałeś pobieżnie niniejszy wpis – bardzo Ci dziękuję. Na koniec mam do Ciebie prośbę: napisz proszę w komentarzu jaka jest jedna rzecz, której chciałbyś się dowiedzieć o Bricklink ®. Może nie do końca rozumiesz jakąś funkcję, może przerastają Cię zakupy zagraniczne. Potraktuj to proszę jako swego rodzaju AMA (Ask Me Anything) 🙂 . Z chęcią rozwieję Twoje wątpliwości!
Bricklink ® jest zarejestrowanym znakiem handlowym Grupy LEGO. Użyty został jedynie w celach informacyjnych.
A na jakiej zasadzie działa kupowanie klocków z poza Europy np Kanadzie czy wchodzą do tego jakieś dodatkowe opłaty za wysyłkę?
Hej Tomek, odpowiedź zamieściłem tutaj: https://dunskieklocki.pl/jak-robic-zakupy-na-bricklink-poradnik-krok-po-kroku/#comment-246