Co nas czeka w najbliższych miesiącach? Zapowiedzi nowości na 2021 rok.

Ten artykuł przeczytasz w 9 minut

Przełom grudnia i listopada to taki czas, w którym dni są krótkie i chłodne, a jesienna chandra zaczyna coraz bardziej dawać się we znaki nawet tym, którzy na co dzień tryskają energią. Na szczęście jest to też czas, w którym zaczynają się pojawiać pierwsze informacje o planach wydawniczych Grupy LEGO® na najbliższe kilka miesięcy, co podnosi poziom endorfin u niejednego fana LEGO® 🙂 . Postanowiłem napisać artykuł podsumowujący bardziej znaczące, oficjalne informacje, ale także wysoce prawdopodobne pogłoski, które w ostatnim czasie pojawiły się w Internecie. Co więc nas czeka w 2021 roku w świecie LEGO®?

Rewolucja urbanistyczna

Nowinka, której dotyczył będzie ten paragraf to jedna z najbardziej istotnych zmian w świecie LEGO® ostatnich lat. Wraz z prezentacją nowości z linii City, potwierdziły się pogłoski, które od jakiegoś czasu przewijały się w klockowych mediach. Wszystko wskazuje na to, że niebawem popularne płyty bazowe z drogowymi nadrukami odejdą do lamusa. Zamiast tego Grupa LEGO® postawiła na modułowy system dróg budowany w oparciu o płytki o standardowej grubości.

Drogi drukowane na baseplate-ach wprowadzono do oferty w 1978 roku. Od tamtego czasu ich kolor, rozmieszczenie stud-ów i nadruki zmieniały się kilkukrotnie, aby w końcu w 2005 roku osiągnąć formę, jaką znamy współcześnie. Cechą, która je łączyła, był standardowy wymiar 48 x 48 stud-ów oraz wykorzystanie płyty bazowej, nieco cieńszej niż standardowe płytki LEGO® i nie do końca kompatybilnej z całym systemem.

Wygląda na to, że po 33 latach budowy miast w oparciu o starą koncepcję, miasta LEGO® czeka w niedalekiej przyszłości poważna rewolucja urbanistyczna. Fani szeroko skomentowali nowe rozwiązanie, opinie są podzielone. Pojawiły się obawy (uzasadnione zresztą), co do kompatybilności nowych dróg z popularnymi „modularami”, które od zawsze jako podstawę wykorzystują płytę bazową. Ulice budowane przy użyciu nowej techniki będą zauważalnie wyższe od poziom chodnika w budynkach modułowych.

Jedna z makiet, w której zastosowano drogi drukowane na baseplate-ach. (Klocki Zdrój, wystawa w Pszczynie, 2019 r.)

Sam na początku podchodziłem do tej innowacji z lekkim niepokojem, jednak po głębszym przemyśleniu pomysł wydaje mi się trafiony. Problem z kompatybilnością dróg i budynków modułowych może być rozwiązany w prosty sposób, poprzez podniesienie samego budynku albo przy pomocy klasycznych płytek, albo właśnie starych, drogowych płyt bazowych 🙂 . Co mnie najbardziej przekonuje, to duże możliwości dostosowywania, jakie będzie oferował nowy system. Mimo to ciągle pozostaje jeden z głównych mankamentów, jakim jest brak technicznej możliwości zbudowania łuków – przynajmniej przy użyciu dotychczas zapowiedzianych części. Możliwe, że problem zostanie jakoś rozwiązany, jeśli nie – będzie trzeba budować miasta na wzór Manhattanu 🙂 .

Minifigurkowe parytety

Dokładnie 10 lat temu na rynku pojawiła się pierwsza seria kolekcjonerskich minifigurek. O tym jak dobrze się przyjęła niech świadczy fakt, że w tym roku wydana została okrągła, dwudziesta edycja. Doliczając saszetki tematyczne – takie jak DC Super Heroes czy Harry Potter – dotychczas w sprzedaży pojawiły się 34 serie liczące od 9 do 22 różnych figurek. Nie mogło więc w planie wydawniczym Grupy LEGO® zabraknąć kolejnych edycji – już w styczniu w sprzedaży pojawi się dwudziesta pierwsza odsłona popularnych figurek do zbierania.

Źródło: https://www.brothers-brick.com

Sam fakt wydania dwudziestej pierwszej serii figurek nie byłby niczym szczególnym – to, że zostaną wydane było niemal pewne. Tym, co stanowi o wyjątkowości tej edycji, jest nietypowa dla serii liczba różnych figurek wchodzących w jej skład. Od pierwszej edycji wydanej w 2010 roku, swego rodzaju aksjomatem było standardowe 16 różnych sztuk w każdej edycji. W serii dwudziestej pierwszej dostaniemy tylko 12 unikalnych figurek. Czy stanie się to nowym standardem, dziś jeszcze nie wiadomo.

Jaki będzie rezultat tego manewru? Dla mniej wtajemniczonych należy się słowo zarysu sytuacji: kolekcjonerskie figurki wydawane były od zawsze w pudełkach zbiorczych liczących 60 (niektóre również 30) sztuk. Mając do rozdysponowania 16 różnych egzemplarzy, naturalnym było, że niektóre występowały częściej, inne rzadziej. Liczba wystąpień figurki w pudełku zbiorczym stanowiła zatem jeden z czynników decydujących o jej cenie (mowa rzecz jasna o sytuacji, w której zakup dotyczy konkretnej, znanej minifigurki, nie saszetki z losową zawartością). W najnowszej edycji pudełko zbiorcze będzie liczyło dokładnie 36 saszetek, co przekłada się na dokładnie trzy pełne serie. Oczywiście, wciąż na cenę poszczególnych figurek wpływ będą miały także inne czynniki, takie jak atrakcyjność czy użyteczność (przykładowo: rycerze zawsze będą cieszyli się większym popytem niż np. św. Mikołaj 🙂 ). Niemniej jednak, jeden z kluczowych parametrów kształtujących rynek minifigurek prawdopodobnie właśnie przechodzi do historii.

Będąc przy temacie kolekcjonerskich minifigurek, warto nadmienić w jednym zdaniu na temat rzekomego planu zamiany foliowych saszetek na proekologiczne opakowania tekturowe. Miałby to być jeden z etapów odejścia od opakowań z tworzywa sztucznego. Według oficjalnych źródeł, w najbliższym czasie plan wycofywania plastikowych woreczków nie będzie jednak obejmował minifigurek. Nie jest to może najświeższa nowinka, ale znacznie więcej widziałem w sieci doniesień, że taki krok jest planowany, niż tych, które tę informację zdementowały. Dlatego też postanowiłem o tym fakcie wspomnieć, a tym samym uspokoić każdego, komu nieobce jest rozpoznawanie figurek przy pomocy dotyku 🙂 .

5 nowych zestawów, które przykuły moją uwagę

W momencie pisania tego artykułu baza serwisu Brickset prezentuje informacje o ponad 270 zestawach, których wydanie planowane jest na okres pierwszych kilku miesięcy 2021 roku. Jako, że większość z nich nie wnosi świeżości ani innowacji, a także nie wzbudza dużych emocji, postanowiłem wybrać tylko kilka, na które zwróciłem szczególną uwagę:

Nowy modular: 10278 Posterunek Policji

Jestem wielkim fanem budynków modułowych, dlatego co roku w okresie jesienno-zimowym skrupulatnie śledzę wszystkie przecieki i oficjalne komunikaty dotyczące nowego zestawu z tej serii. Po bardzo dobrej księgarni (10270), nadszedł czas na długo oczekiwany przez wszystkich praworządnych mieszkańców miast LEGO® posterunek policji. Budowla składa się z trzech segmentów, które będzie można rozstawić w różnych konfiguracjach. Co ciekawe, będzie to drugi największy pod względem liczby klocków budynek w dotychczasowej historii serii (2923 części, największy to 10255 Plac Zgromadzeń, składający się z 4002 elementów). Moim skromnym zdaniem fasada posterunku wygląda przepięknie. Krytykowane przez wielu fanów wnętrze w mojej opinii może jeszcze pozytywnie zaskoczyć. Całość zapowiada się arcydobrze i liczę na dobry materiał do recenzji na pierwszy kwartał 2021 roku.

Źródło: lego.com

LEGO® Ideas: 21325 Średniowieczna Kuźnia

Dzień 12. lutego bieżącego roku na długo pozostanie w pamięci jednego z projektantów-amatorów programu LEGO® Ideas. Tego dnia jeden z ambitnych projektów użytkownika o nicku Namirob doczekał się oficjalnej akceptacji komisji LEGO®, tym samym wchodząc do planu wydawniczego producenta. Według nieoficjalnych informacji, w lutym 2021 roku seria Ideas wzbogaci się o nowy zestaw. Projekt zatytułowany Medieval Blacksmith prawdopodobnie otrzyma numer 21325, a jego katalogowa cena będzie oscylowała w okolicach 150 euro. Zważywszy na fakt, że w takiej właśnie cenie sprzedawany był inny, wybitny i kultowy już zestaw z serii Ideas – 21310 Stary Sklep Wędkarski – racjonalne wydaje się oczekiwanie podobnej liczby elementów (około dwóch tysięcy). Wszystkie informacje związane z tym zestawem należy traktować póki co w kategorii plotek, przy czym zostały one przedstawione przez poważne LEGO®-media z całego świata – szansa na ich potwierdzenie jest więc spora.

Projekt zgłoszony do programu Ideas (ostateczny produkt ulegnie modyfikacjom).
Źródło: https://ideas.lego.com

Technic: 42125 Ferrari 488 GTE

Gdy pierwszy raz zobaczyłem zdjęcia promocyjne tego zestawu, momentalnie wiedziałem, że trzeba będzie powiększyć LEGO®-garaż 🙂 . Nowemu modelowi z serii Technic zdecydowanie najbliżej jest do 42096 – Porsche 911 RSR z 2019 roku. Tabelka poniżej zawiera porównanie podstawowych parametrów obu zestawów:

ZestawLiczba el.Długość [cm]Szerokość [cm]Wysokość [cm]
42096 – Porsche 911 RSR1580502013
42125 – Ferrari 488 GTE1677482113

Gabarytowo będą to więc zestawy niemal identyczne. Budowa modelu Porsche 911 RSR sprawiła mi swego czasu dużo przyjemności. Nie mam żadnych wątpliwości, że moje (dosyć wysokie) oczekiwania wobec Ferrari z Technic zostaną spełnione z nawiązką. Premiera już 1 stycznia 2021 roku!

Nowa linia produktów : LEGO® Botanical Collection

Jakiś czas temu spisałem w formie artykuł moje przemyślenia w kwestii tego kto tak na prawdę jest klientem docelowym duńskiego producenta. Postawiłem w nim tezę, że celem Grupy LEGO® na najbliższe lata jest wykorzenienie z mentalności dorosłych ludzi przekonania, że klocki to wyłącznie zabawka dla dzieci. W strategię tę idealnie wpasowuje się zapowiedziany jakiś czas temu zestaw 10281 – Drzewko Bonsai, który swoją premierę będzie miał 1. stycznia 2021 roku.

Źródło: lego.com

Tym, co urzekło mnie w tym zestawie, jest – wbrew pozorom – jego wszechstronność. Bez wątpienia jego głównym przeznaczeniem jest ekspozycja. Nienachalna kolorystyka i prosty, ale przyciągający uwagę kształt, sprawią, że drzewko będzie stanowiło atrakcyjną ozdobę biurka lub półki. Dostrzegam również duży potencjał na jego wykorzystanie w makietach i dioramach. Samo drzewko bez podstawki może być atrakcyjnym uzupełnieniem przestrzeni wypoczynkowej lub parku w Twoim mieście LEGO® 🙂 .

Wraz z Drzewkiem Bonsai na rynku pojawi się również drugi zestaw o podobnej tematyce: 10280 Bukiet Kwiatów. Czy te dwa produkty są zapowiedzią całego cyklu produktów z motywami roślinnymi? Na pewno będzie to w dużej mierze zależało od poziomu sprzedaży pilotażowych zestawów, niemniej użycie określenia Botanical Collection na opakowaniu sugeruje, że można spodziewać się kolejnych projektów o podobnej tematyce.

Źródło: lego.com

LEGO® Ideas: 40448 Zabytkowy Samochód

Przeszło rok temu na platformie LEGO® Ideas ogłoszony został konkurs na najlepszy projekt samochodu w stylu retro, który wpasowywałby się w skalę budynków modularnych. W ciągu kilku kolejnych tygodni wyłoniony został zwycięski pojazd Aedelsten deluxe, stworzony przez użytkownika o nicku Versteinert.

Źródło: https://ideas.lego.com

Plan Grupy LEGO® zakładał wydanie najlepszego pojazdu w formie zestawu, dołączanego jako gratis do zakupów powyżej pewnej kwoty w oficjalnym sklepie online. Kilka dni temu na portalu Promobricks.de opublikowany został artykuł, w którym przedstawiono prawdopodobną datę wprowadzenia, wygląd oraz próg cenowy, którego osiągnięcie będzie uprawniało do otrzymania bonusowego zestawu. Jeżeli pogłoski się sprawdzą, wówczas już od 1. stycznia 2021 roku zestaw 40448 będzie dodawany do każdego zakupu w sklepie LEGO® w kwocie powyżej 85 euro (około 380 złotych).

LEGO 40448 Ideas Vintage Car
Jedyna dostępna póki co grafika przedstawiająca końcowy produkt.
Źródło: https://www.promobricks.de

Na dzień dzisiejszy Grupa LEGO® nie opublikowała jeszcze żadnych materiałów promocyjnych w dobrej rozdzielczości. Bazując na przeciekach widać jednak, że ostateczny produkt uległ lekkim modyfikacjom, co praktycznie zawsze ma miejsce w przypadku zestawów Ideas. Niestety, jak można było się spodziewać nie uświadczymy w zestawie części chromowanych (ze zrozumiałych względów ekonomicznych i technologicznych), poza tym wygląda na to, że zrezygnowano z niektórych detali. Ogólnie pojazd prezentuje się mimo wszystko okazale i nie odbiega drastycznie od oryginalnego projektu.

Druga szansa dla odrzuconych zestawów Ideas

Bardziej doświadczonym fanom LEGO® zapewne znany jest tzw. Bricklink® AFOL Designer Program. Jeżeli nie słyszałeś jednak dotąd o tym przedsięwzięciu, oto krótkie wyjaśnienie: w 2018 roku Grupa LEGO® w kooperacji z platformą Bricklink®, w ramach świętowania 60. rocznicy opatentowania klocka LEGO® zrealizowała pilotażową edycję programu dla projektantów-amatorów. Plan był prosty i opierał się o ideę tzw. crowdfunding-u. Spośród wielu nadesłanych przez fanów prac, wybrane zostało 20 najlepszych, z których następnie 13 udało się – dzięki wsparciu społeczności – wydać jako zestawy.

Fani z niecierpliwością oczekiwali kolejnej edycji programu. Kilka dni temu na blogu platformy LEGO® Ideas pojawiła się informacja, że takowa przewidziana jest na 2021 rok. Zmiana polegała będzie jednak na sposobie doboru projektów. W pilotażowej edycji każdy mógł zgłosić swoją pracę i wziąć udział w rywalizacji. Tym razem wybór najlepszych zestawów nastąpi spośród tych, które osiągnęły pułap 10 000 fanów na platformie LEGO® Ideas, lecz zostały z jakiegokolwiek powodu odrzucone na dalszym etapie weryfikacji. Przeglądając takie prace natknąć się można na imponujące projekty, które dostaną kolejną, zdecydowanie zasłużoną szansę na realizację. Grupa LEGO® zastrzegła jednak, że w programie nie będą uwzględnione projekty, które wykorzystują własność intelektualną.

Jeden z moich ulubionych projektów, które nie zostały wdrożone do produkcji w ramach Ideas.
Źródło: https://ideas.lego.com

Osobiście jestem pełen entuzjazmu i z niecierpliwością czekam na ostateczne decyzje jakie zestawy zostaną wyprodukowane w ramach programu i na jakich zasadach będzie się on opierał.

Podsumowanie

Uczciwie należy przyznać, że Grupa LEGO® z przytupem wchodzi w 2021 rok. Dla dorosłych fanów LEGO® będzie on rewolucyjny, spodziewam się, że na rynku pojawi się rekordowa liczba zestawów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców. Na pewno na przestrzeni miesięcy doczekamy się też kolejnych kluczowych zmian. Nie trudno jest mi wyobrazić sobie sytuację, w której Grupa LEGO® zadecyduje na przykład o reedycji budynków modularnych. To oczywiście czysta spekulacja, która być może ma niewielkie szanse na spełnienie. Jednak po bezprecedensowym zagraniu Duńczyków, jakim była reedycja zestawu NASA Apollo Saturn V, można spodziewać się przekraczania kolejnych granic.

A co Ty sądzisz o zapowiedzianych przez LEGO® zmianach? Czy podoba Ci się nowy system dróg budowanych z modułów? Jakie jest Twoje zdanie o planach LEGO® co do zestawów z serii Ideas? Jak podobają Ci się nowe zestawy i nowe serie? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu 🙂 .

3 komentarze

  1. A my czekamy na traktor i na nowe zestawy z Lego Super Mario 🙂 . Niemniej wszystkie powyższe zapowiedzi są przecudowne!

    26 grudnia 2020
    Reply
    • Hej, dziękuję za komentarz :). Traktor zapowiada się bardzo dobrze, mam nadzieję, że podseria związana z farmą wzbogaci się o więcej godnych uwagi zestawów. Co do Super Mario – nie jestem jakimś zagorzałym fanem oryginału, więc seria ta nie wzbudza we mnie jakiegoś szczególnego entuzjazmu. Ale pewnie kiedyś się jej przyjrzę z bliska, choćby z kronikarskiego obowiązku ;). Pozdrawiam.

      26 grudnia 2020
      Reply
      • Z początku oglądając i czytając recenzje to tu to tam związane z Mario, patrzyłam na tą serię z dystansem. Wszystko zaczęło się zmieniać jak kupiłam kilka saszetek z postaciami 🙂
        I się zaczęło. Dzisiaj brakuje nam już tylko polybaga i dwa małe zestawy.
        Serdeczności.

        28 grudnia 2020
        Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *